Creating sustainable competitive advantage through servitization
Hizmetleştirme yoluyla sürdürülebilir rekabet avantajı yaratmak
- Tez No: 817275
 - Danışmanlar: PROF. DR. CLAIRE (MOXHAM) HANNIBAL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2010
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: The University of Manchester
 - Enstitü: Yurtdışı Enstitü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Lojistik ve Tedarik Zinciri Yönetimi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırmanın amacı hizmetleştirmeye yönelik artan ilgiyi ve bu kavramın Kaynak Temelli Yaklaşım ile ilişkisini anlamaktır. Son yıllarda küreselleşmenin, serbestleşmenin ve teknolojideki ilerlemelerin etkisiyle rekabet daha yoğun ve agresif bir hal aldı. Varlığını sürdürebilmek ve/veya rekabetçi kalabilmek için üreticiler maliyetten ziyade değer temelinde rekabet etmeye başladı. Üreticiler, Kaynak Temelli Yaklaşım'ın da merkezinde olan, hizmetleri farklılaştırma yaratmaları nedeniyle rekabet avantajının kaynağı olarak gördüklerinden, varlıklarını sürdürebilmenin uygun yolunun ürünlere hizmetleri eklemek olduğunu düşündüler. Bu çalışmayı gerçekleştirmek için iki elektronik veri tabanı (Emerald ve ScienceDirect) seçilmiş olup, araştırma, hizmet ve entegre çözümler gibi anahtar kelimeler kullanılarak 1988-2010 yılları arasında yayınlanan literatür üzerinde yürütülmüştür. Analizi genişletmek için bulunan makalelerin verdiği atıflar kontrol edilip internet araştırması gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın sonuçlarına göre, Kaynak Temelli Yaklaşım kuruluşların sürdürülebilir rekabet avantajı geliştirebilecekleri koşulları ortaya koymaktadır. Bu hedefe ulaşmanın bir yolu da hizmetleştirme yoluyla üstün değer yaratmaktır. Ancak hizmetleştirme süreci ile ilgili beklenmedik ve belirsiz zorluklar ve riskler bulunmaktadır. Bu konu ile ilgili giderek çoğalan bir literatür olmasına rağmen, hizmetleştirme sürecini mümkün kılan ve kolaylaştıran araçlar, yönergeler ve/veya çerçeveler konusunda araştırmalar yetersizdir. Bu nedenle bu çalışma, işletmelerin hizmetleştirme sürecinde zorluklardan ve risklerden kaçınmak ve hizmetleştirmenin yarattığı sürdürülebilir rekabet avantajı gibi faydalardan yararlanmak için kavramsal bir çerçeve sunmakta ve çalışma kısıtlarını ve ileride yapılacak araştırmalara yönelik önerileri sunarak sonlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The objective of this research is to understand the growing interest towards servitization and its relationship with Resource-Based View. In recent years, with the effects of globalisation, deregulation and advances in technology, the competition has transformed into a more intense and aggressive one. To survive and/or remain competitive, manufacturers started to compete on the basis of value rather than cost and the appropriate way was considered to be adding services into their product offering since manufacturers view services as sources of competitive advantage ( which is at the centre of Resource-Based View) through differentiation. In order to conduct this study, two electronic databases (Emerald and ScienceDirect) have selected and the research is conducted on the literature published between 1988 and 2010 by using keywords such as servicification and integrated solutions. For further analysis, the citations were cross-checked and an Internet research has conducted. Results show that Resource-Based View specifies the conditions in which organisations develop sustainable competitive advantage. One way of doing this is creating superior value which may be achieved through servitization. However, there are several unexpected and obscure challenges and risks associated with servitization. Although, there is growing body of literature on this topic, the research is inadequate about the tools, guidelines and/or frameworks that enables and eases the transition. Thus, this study presents a conceptual framework in order to avoid the challenges and risks and gain leverage the benefits created by servitization such as sustainable competitive advantage. The study concludes with the limitations and recommendations for further research.