Avrupa topluluklarında akitten doğan borç ilişkilerine uygulanacak hukuk hakkında Roma Sözleşmesi
Rome Convention on the law applicable to contractual obligations in the European communities
- Tez No: 81729
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT TUĞRUL ARAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Hukuk, Economics, Law
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Toplulukları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Aygül, Musa, Avrupa Topluluklarında Akitten Doğan Borç ilişkilerine Uygulanacak Hukuk Hakkında Roma Sözleşmesi, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. Tuğrul Arat, 1 14 s. Tez bir giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, Avrupa Toplulukları Hukuku ve bu hukukun kaynaklarına kısaca temas edilmiştir. Tezin konusu olan Roma Sözleşmesinin, Topluluk Hukukunun kaynaklan arasındaki yeri belirtilmeye çalışılmıştır. Topluluk Hukuku ile Devletler Özel Hukuku ilişkisine değinilmiş, Roma Sözleşmesi hakkında genel bilgiler verilmiştir. Yine bu bölümde Roma Sözleşmesinin Uygulama alanı tespit edilmiştir. Tezin birinci bölümünde, akit statüsünün tespiti ele alınmıştır. Akit statüsünün tespiti iki ana başlık altında incelenmiştir. İlk olarak, akit statüsünün sübjektif bağlama kurallarına göre tespiti yapılmış, daha sonra objektif bağlama esasma göre akit statüsünün tespiti incelenmiştir. ikinci bölümde, akit statüsünün uygulama alam inceleme konusu yapılmıştır. Akit Statüsünün kapsamına nelerin dahil olduğu açıklanmış ve bazı özel durumlar ayrı başlıklar (akdin ifası, zamanaşımı....) altmda incelenmiştir. Yine bu bölümde, özel akit tipleri bakımından getirilen hükümler incelenmiştir. Bireysel iş akitleri ve tüketici akitleri bakımından Roma Sözleşmesinin getirmiş olduğu düzenlemeye yer verilmiştir. Roma Sözleşmesinin âkit taraflardan birinin ekonomik ve sosyal yönden zayıf durumda olduğu bireysel iş akitleri ve tüketici akitlerinde, zayıf tarafı koruyucu nitelikteki hükümlerine yer verilmiştir. Sözleşmeye göre, yetkili hukukun kapsamı dışmda kalan haller de başlıklar altında bu bölümde incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise, yetkili hukukun uygulanması bakımından özellik arz eden haller incelenmiştir. Örneğin, doğrundan uygulanan kurallar, atıf, kamu düzeni ve kanuna karşı hile ile ilgili Sözleşmenin getirmiş olduğu düzenlemeler bu bölümde incelenmiştir. t&tf^tS^ M^-ı;i
Özet (Çeviri)
SUMMARY Aygül, Musa, Rome Convention on the Law Applicable to Contractual Obligations in the European Communities, Master Thesis, SupervisonProf. Dr. Tuğrul Arat, 1 14 p. This thesis is formed with an introduction and three parts. The law of the European Communities, the sources of this law and the place of Rome Convention among the sources of Communitiy law are explained it the introduction part. And also, connection between the International Private Law and Communitiy law is pointed out in this part. The scope of Rome Convention and general informations about it are made clear in the introduction part too. Determining the applicable law is pointed out in the first part under two headlines. Applicable law chosen by the parties is explained firstly and then applicable law in the absence of choice is explained. Scope of the applicable law and the rules that provided for the particular contracts are scrutinized in the second part of our thesis. Rules of the Convention about the individual contracts of employment and consumer contracts are pointed out in this part. The attitudes which are in the exterior part of applicable law are stated also in the second part. On the other hand, the specific attitudes according to applicable law like; mandatory rules, renvoi, and public policy are explained in the details in the third part.