Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde siyasal katılma -1987-1995 dönemi-
Political participation in Southeast Anatolian region between 1987-95
  1. Tez No: 81730
  2. Yazar: HASAN TANRISEVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞU ERGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
ÖZET Bu çalışmada Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde siyasal katılma 1987-95 dönemi açısından değerlendirimektedir. Yüksek Lisans tezimiz 4 bölümden oluşuyor. İlk bölümde siyasal katılma olayı kavramsal çerçevede değerlendirilmektedir. İktidarın aşkın kaynağa dayandığı görüşünün terk edilerek, yurttaşların istemlerine dayandınlmasıyla siyasal katılma önem kazanmıştır. İlk bölümde, siyasal katılma koşullan, siyasal katılma ve seçmen eğilimleri ilişkisi, siyasal katılmayı belirleyen sosyo-ekonomik, psikolojik ve siyasal etmenler incelenmektedir. Bu arada olağan ve olağandışı katılma biçimleri açıklanarak, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde ön plana çıkan, siyasal şiddet ve siyasal katılma ilişkisi kavramsal düzeyde ele alınmaktadır. İkinci bölümde Türkiye'nin ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi' nin nüfus yapısı, nüfus miktarı, seçmen sayısı, seçimlere katılma oranlan ve 1987, 1991, 1995 seçimlerinin analizi yapılmaktadır. Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde merkez sağ ve merkez sol partiler fazla varlık gösterememektedir. Etnik unsuru ön plana çıkaran partiler ile dini eğilimleri ön plana çıkaran parti yüksek oy almakta, her geçen seçimde radikalizm güçlenmekte, merkez partilerden kopuş hızlanmaktadır. Üçüncü bölümde siyasal katılmanın ekonomik yapı ve siyasal şiddetle ilişkisi analiz edilmektedir. Siyasete katılma, ekonomik yapıyla yalanda ilgilidir. Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin homojen bir ekonomik yapısı yoktur. Sosyo ekonomik yönden gelişen ve geride kalan illerin siyasete ilgisi ve partilere yönelimi de farklıdır. Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde siyasete etki eden kendine özgü aşiret, ağa, şeyh gibi kurumlar bulunmaktadır. Aynı biçimde Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde 129siyasal şiddet; siyasal iktidar, siyasal katılmanın yönü ve siyasal partilere etkide bulunmaktadır. Araştırmanın dördüncü bölümünde Güneydoğu Anadolu Bölgesi' nde toplu oy veren köyler incelenmektedir. Güneydoğu Anadolu Bölgesi gibi düşük sosyo ekonomik gelişme yapısına sahip olan bölgelerde uyarılmış (mobilize) seçmen davranışı ve siyasal katılma olmaktadır. Uyarılmış katılma geleneksel yapıdan da etkilenmektedir. Yüksek lisans tezimizin sonuç bölümünde elde edilen sonuçlar incelenmiştir. İnceleme sonucunda Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde siyasal yapıya muhalefetin güçlü olduğu sonucuna ulaşmaktadır. Radikal partiler her zaman bölgeden büyük oranlarda oy almaktadır. Geleneksel yapı ve kurumlar siyasete katılmada etkili olduğu gibi yıllardan bu yana bölgede yaşanan siyasal şiddet ve terör örgütleri de siyasete etkide bulunmaktadır. Ancak zamanla geleneksel yapılar çözülmektedir. Ekonomik yapı ile siyasete katılma oy verilen partiler arasında anlamlı bir ilişki vardır. 130
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study political participation in Southeast Anatolian Region between 1987-1995 has been researched. This study has divided into four parts. In the first part, political participation has been evaluated conceptually, with the abondenment of the view that the origin of the power is transandantal, people considered source of power and political participation gained great importance. In the first part of this study, the condition of political factors which determine political participation violence and political participation have been researched. The relations between political violence and political participation in Southeast Anatolian region has been researched by explaning ordinay, and extra ordinary participation style. In the second part, the structure of population in Turkey and in this region, amount of population, the number of the voters, the rate of participation and election in 1987, 1991, 1995 have been analyzied. Central right and central left parties haven't got enough supporters in this region. Political parties which emphasize the ethnic factors and religious tendencies have higher vote rates. After ever passing general elections radicalism has been becoming powerful. Divergence from central parties has been increasing. In the third part of this study relations among the ecomomic structure, political participation, political terror have been analyzied. Political participation has been closely related with ecomomic structure. Southeast Anatolian region hasn't got homo genius economic structure. The political behavior of population living in developed and undevelepod areas are completely different. There are some structure such as 131tribe, agha, skeikh whichc effect the political life in Southeast Region. At the same time these structures effect the political violence, political power and political participation. In the fourth part of this study, collected voters in Southeast Anatolian region has been investigated, undeveloped region such as Southeast Anatolian region has been mobilized voter behaviors and political participation. Mobilized participation is being affected from the traditional structure. At the final of the study, the results have been researched, the results show that the opposition of the political structure become higher. Radical parties always get more supporters then others. Political violence and terror organizations unfluence political life as the traditional structure and association but traditional structure lose their effects. There is a positive relations between economic structure and political participation and political parties. 132