Betonarme binaların taşıyıcı sisteminde kolon süreksizliğinin yapısal davranışa etkileri
Effects of column discontinuity on structural behavior in the structural system of reinforced concrete buildings
- Tez No: 817294
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDE GÖKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu çalışma kapsamında betonarme binalarda kolon süreksizliği durumunun yapısal davranışa etkileri incelenmiştir. Modelleme aşamasında farklı bina kat adetleri, farklı katlarda kolon süreksizliği ve farklı konumlarda kolon süreksizliği oluşturulmuştur. Bu amaçla 7, 10 ve 13 katlı kolon süreksizliğinin bulunmadığı 3 referans bina, süreksizliğin birinci katta bulunduğu 12 bina, süreksizliğin ikinci katta bulunduğu 12 bina, süreksizliğin üçüncü katta bulunduğu 12 bina ve süreksizliğin dördüncü katta bulunduğu 12 bina olmak üzere toplam 39 bina TBDY-2018 esaslarına uyularak ETABS programında modellenmiş ve analiz edilmiştir. Sonrasında incelenen sonuçların birbirlerine yakın çıkmasından dolayı 3 farklı kalıp planı üzerinde 10 katlı 3 referans bina ve bu referans binaların farklı noktalarında kolon süreksizlikleri oluşturularak türetilmiş 8 kolon süreksizliği içeren bina olmak üzere toplam 11 bina modeli daha oluşturulmuştur. Böylece incelenen model sayısı 39'dan 50'ye çıkmıştır. Binaların tasarım ve analiz aşamaları tamamlandıktan sonra tüm binalar için doğal titreşim periyotları, taban kesme kuvvetleri, komşu katlar arası rijitlik düzensizliği, göreli kat ötelemeleri, kiriş iç kuvvetleri ve kolon iç kuvvetlerinin değerleri çizelge ve şekiller üzerinde karşılaştırılmıştır. Tüm bu karşılaştırmalar sonucunda genel bina davranışları birbirine yakın bulunmuştur. Kolon süreksizliğinin genel bina davranışına olan etkisinin az, eleman bazlı davranışa olan etkisinin ise ciddi anlamda farklılık gösterdiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
During the modeling phase, different numbers of building floors, column discontinuities at different floors, and column discontinuities at different locations were created in relation to the thesis topic in hand. To achieve this, a total of 39 buildings were modeled and analyzed using ETABS software, including 3 reference buildings with no column discontinuities at 7, 10 and 13 floors, 12 buildings with column discontinuity at the first floor, 12 buildings with column discontinuity at the second floor, 12 buildings with column discontinuity at the third floor, and 12 buildings with column discontinuity at the fourth floor, all following the principles of TBDY-2018. Later, 11 more building models were created, including 3 reference buildings with 10 floors and 3 different floor plan types, and 8 buildings with column discontinuity located at different points of the reference buildings due to the close results obtained from the examined data. Thus, the number of examined models increased from 39 to 50. After completing the design and analysis phases of the buildings, the natural vibration periods, base shear forces, irregularity of the relative stiffness between neighboring floors, relative floor displacements, beam and column internal forces of all the buildings were compared and presented in tables and figures. Based on these comparisons, it was found that the overall behavior of the buildings was similar. It can be stated that the impact of column discontinuity on the general behavior of the building is minimal, but the impact on the element-based behavior is significantly different.