Profesyonel ses kullanıcılarının demografik bilgiler ve ses handikap endeksiyle ses farkındalıklarının değerlendirilmesi
Evaluation of voice awareness of professional voice users with demographic information and voice handicap index
- Tez No: 817315
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
ÖZET BEŞENK BUSE. Profesyonel Ses Kullanıcılarının Demografik Bilgiler ve Ses Handikap Endeksiyle Ses Farkındalıklarının Değerlendirilmesi, Yüksek Lisans Tezi. Nevşehir, 2023. Bu çalışmada, ses bozukluğu tanısı konmamış profesyonel ses kullanıcısı olan, çağrı merkezi çalışanları, öğretmenler, pazarcılar, din görevlileri ve satış danışmanlarının ses farkındalıklarını tanımlamak ve ses özelliklerinin hayat kalitelerini nasıl etkilediği araştırılmıştır. Araştırmaya 30 din görevlisi, 22 çağrı merkezi çalışanı, 34 pazarcı, 23 satış danışmanı ve 45 öğretmen katılım sağlamıştır. Araştırmaya 18 yaş üzeri katılımcılar dahil edilmiş ve Google form üzerinden anket yöntemiyle katılımcılara Demografik Bilgi Formu ve Ses Handikap Endeksi uygulanmıştır. Tanımlayıcı analizler değişkenler için ortalama ve standart sapmalar kullanılarak verilmiştir. Grup karşılaştırmaları için parametrik olmayan Mann-Whitney U test ile Kruskal-Wallis-H testleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT BESENK BUSE. Evaluation of Demographic Information and Voice Handicap Index for Professional Voice Users and Their Voice Awareness, Master's Thesis. Nevsehir, 2023. This study aims to investigate the level of voice awareness among professional voice users who have not been diagnosed with voice disorders, including call center employees, teachers, vendors, religious officials, and sales consultants. It also examines how their voice characteristics affect their quality of life. The study involved 30 religious officials, 22 call center employees, 34 vendors, 23 sales consultants, and 45 teachers. Participants over the age of 18 completed a Demographic Information Form and a Voice Handicap Index survey using Google forms. The descriptive analysis utilized means and standard deviations for variables, while group comparisons were conducted using non-parametric Mann-Whitney U test and Kruskal-Wallis-H test.