Kronik bel ağrılı farklı yaş gruplarındaki bireylerin ağrı algıları ve ağrı inançlarının semptom şiddetleri ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between pain perceptions and pain beliefs of individuals in different age groups with chronic low back pain and symptom severity
- Tez No: 817327
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER ŞEVGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma kronik bel ağrısına sahip farklı yaş gruplarındaki bireylerin ağrı algıları ve ağrı inançlarının semptom şiddetleri ile ilişkisini araştırmak amacıyla planlanmıştır. Çalışma, dahil edilme kriterlerini sağlayan 210 kişi ile Aralık 2022 ve Mart 2023 tarihleri arasında elektronik ortamda ve yüz yüze şeklinde yürütülmüştür. Katılımcılar çalışma hakkında bilgilendirilip katılım onayları alındıktan sonra, kişisel bilgiler için Demografik Bilgi Formu, kişilerin ağrıya dair inançlarını ölçmek için Ağrı İnançları Ölçeği, kişilerin ağrı algılarını ölçmek için Ağrıyı Merkezleştirme Ölçeği ve yaşadıkları ağrı şiddetini tespit etmek için Numerik Derecelendirme Skalası kullanılmıştır. Katılımcılar, 18-39, 40-56 ve 57-79 olmak üzere üç yaş grubunda incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was planned to investigate the relationship between pain perceptions and pain beliefs of individuals in different age groups with chronic low back pain and symptom severity. The study was conducted electronically and face-to-face between December 2022 and March 2023 with 210 individuals who met the inclusion criteria. After the participants were informed about the study and their participation consent was obtained, the Demographic Information Form was used for personal information, the Pain Beliefs Scale was used to measure the pain beliefs of the individuals, the Pain Centering Scale was used to measure the pain perceptions of the individuals, and the Numeric Rating Scale was used to determine the severity of the pain they experienced. Participants were examined in three age groups, 18-39, 40-56, and 57-79.