Kronik mekanik bel ağrılı hastalarda izokinetik kas ölçümlerinin kemik mineral yoğunluğu ile ilişkisi
The Relation between isokinetic back muscle test and bone mineral density in chronic mechanic low back pain patients
- Tez No: 103521
- Danışmanlar: PROF.DR. VESİLE SEPİCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
50 ÖZET Bu çalışmada kronik mekanik bel ağnh hastalarda izokinetik kas ölçüm sonuçları ile, kemik mineral yoğunluğunun ilişkisi ortaya konmaya çalışıldı. Kronik mekanik bel ağrısı olan hastalarda, bel ağrısının neden olduğu dizabilitenin derecesi Oswestry ağn ve dizabilite skalası ile, kas kuvvetleri izokinetik farklı iki hızda kas testi ile ölçüldü. Hasta grubunda anamnez, fizik muayene ve laboratuvar tetkikleri ile mekanik olmayan bel ağrısı ve sigara, doğum sayısı dışındaki sekonder osteoporoz nedenleri dışlandı Yirmibir hasta ve normal adet düzeni gibi benzer özelliklere sahip, sağlıklı 21 gönüllü bu çalışmaya dahil edildi. Kontrol grubu daha önce bel ağrısı tanımlamayan sigara, doğum sayısı dışında sekonder osteoporoz nedenleri klinik ve laboratuvar olarak dışlanmış vakalardan oluşmaktaydı. Hasta ve kontrol gruplarında yaş, sigara kullanımı, doğum sayısı, VKİ gibi parametreler açısından kıyaslandığında her iki grup istatistiksel olarak birbirlerine benzer bulundu. Hasta grubunda, kontrol grubuna göre L3, L2-4 kemik yoğunluğu T skoru değerleri düşük bulundu. Farklı iki araştırmacı tarafından ölçülen izokinetik bel kas test sonuçlarında 60 derece açısal hızdaki fleksör/ ekstansör peak tork değerindeki fark dışında diğer parametrelerde fark tespit edilmedi. Hasta grubunda izokinetik testle 90 derece açısal hızla ölçülen ekstansör peak tork değerleri ile hastalık süresi ve Oswestry skoru arasında korelasyon bulundu ancak bu 3 parametre ile L3, L2.4 kemik yoğunluğu T skoru değerleri arasında ilişki bulunmadı.
Özet (Çeviri)
51 SUMMARY This study aimed to investigate the relationship between isokinetic muscle measurement results and bone mineral density in chronic mechanic low back pain patients. Degree of disability due to low back pain is measured with Oswestry Pain and Disability Index, muscle power measured in two different velocities in isokinetic muscle test in patients with chronic mechanic low back pain. In the patient group history, physical examination and laboratory studies are used to exclude non mechanical low back pain and secondary causes of osteoporosis except number of births and smoking. Twenty-one patients and 21 healty volunteers with similar background like having normal menstural cycles are included in this study. In control group was no history of low back pain and secondary osteoporotic factors which are excluded with clinic and with laboratory studies except number of births and smoking Both patient and control groups are found to be statistically similiar when compared for age, smoking habit, number of births and BMI parametres are concerned. Patient group T score values related to bone mineral density of L3, L2-» found to be lower than control group. Except the difference at 60 degree angular velocity flexor /extensor peak torque values in isokinetic back muscle tests which are performed by two different investigators results are found to be similar. We found corelation between isokinetic test result at 90 degrees angular velocity. Oswestry score and disease duration. But we found no corelation between these three parametres and T score values related to bone mineral density of L3, L2-4.