Deneysel bir çalışma: Yara iyileşmesinde gül posalı ve lavanta posalı yara örtülerinin etkileri
An experimental study: The effects of rose pulp and lavender pulp wound dressings in wound healing
- Tez No: 817347
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SIDDIKA ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Kronik yaralar önemli bir ölüm nedeni arasında yer almaktadır ve tedavi süresinin uzun olması nedeniyle hastaların hastanede kalış süreleri uzamakta, psikolojik durumları kötüleşmekte, maliyetlerin artması nedeniyle hastalar maddi yetersizlik yaşamakta ve dolayısıyla yaşam kaliteleri düşmektedir. Çalışmamızda her grupta Wishtar Albino cinsi 7 dişi sıçanla oluşturulan deneysel yara modeli kullanıldı. Yaralara L grubu; lavanta posası, R grubu; gül posası ve K grubu; boş hazırlanmış yara örtüsü dört tarafından sütur ile sabitlendi. L ve R yara örtüsü ile yapılan pansumanın yara iyileşmesi üzerine etkisi makroskobik ve histopatolojik olarak araştırıldı ve kliniklerde en sık tercih edilen ürün olan K grubu ile kıyaslandı.
Özet (Çeviri)
Chronic wounds are among the important causes of death and due to the long duration of treatment, the length of hospital stay of the patients is prolonged, their psychological condition worsens, the patients experience financial inadequacy due to the increase in costs and therefore their quality of life decreases. In our study, an experimental wound model was used with 7 female rats of Wishtar Albino in each group. L group to wounds; lavender pulp, group R; rose pulp and group K; the empty prepared wound dressing was fixed on all four sides with suture. The effect of dressing with L and R wound dressing on wound healing was investigated macroscopic and histopathologically and compared with the K group, which is the most preferred product in clinics.