Yara iyileşmesinde topikal ajanların etkinliği (Deneysel çalışma)
The Activity of topical agents on wound healing (Experimental study)
- Tez No: 50000
- Danışmanlar: PROF.DR. CELALETTİN KELEŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 26
Özet
SUMMARY The proper application of antiseptics to the open wound is controversial with the goal of creating an optimal environment for wound repair. A topical antiseptic includes both its bactericidal activity and its potential cytotoxicity when applied to the healing wound. This study reviews the events of wound healing, including the key cells that mediate this process. However we studied the significance of bacteria in the wound and the impact of infection on wound healing. This experimental study was done with the use of saline, povidone- iodine solution 10 %, and collagenase for three groups of male rats. The good results in wound healing were seen in the group we used collagenase. The results were : 1 -Collagenase enhanced wound healing 2-Povidone-iodine impaired wound healing 3-lnfection impaired wound healing ÖZET Açık yaraya düzenli olarak antiseptiklerin uygulanması yara iyileşmesine optimal bir ortam yaratma düşüncesi ile çelişmektedir. Topikal antiseptikler iyileşmekte olan yaraya tatbik edildiklerinde hem bakterisit aktiviteyi hem de potansiyel sitotoksisiteyi içermektedirler. Bu çalışmada yara iyileşmesindeki olaylar bu süreçle ilintili anahtar konuları içerecek şekilde gözden geçirilmiştir. Aynı zamanda yara yatağında bariz bakteri varlığı ve bunun enfeksiyonun yara iyileşmesi üzerine olan etkisi çalışıldı. Bu deneysel çalışma 3 grup erkek rat'da şalin, % 10'luk povidone-iodine ve kollagenaz kullanılarak yapıldı. Yara iyileşmesindeki iyi sonuçlar kollagenaz grubunda görüldü. Sonuçlar: 1 - Kollagenaz yara iyileşmesini ilerletmektedir. 2 - Povidone-iodine yara iyileşmesini olumsuz etkilemektedir. 3 - Enfeksiyon yara iyileşmesini olumsuz etkilemektedir. 24-
Özet (Çeviri)