2020 Tokyo Olimpiyat oyunlarında yarışan taekwondocuların kilo kategorilerine göre fiziksel özelliklerinin ve teknik performanslarının değerlendirilmesi
Evaluation of physical characteristics and technical performance of taekwondo athletes competing at the 2020 Tokyo Olympic games according to their weight categories
- Tez No: 817369
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ÇATIKKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Sağlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Amaç: Bu çalışma, 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunlarında Yarışan Taekwondocuların fiziksel özelliklerini, karşılaşmalarda rauntlara göre uyguladıkları teknikleri, aldıkları GJ cezalarını, IVR durumlarını incelemek ve bu değişkenleri belirlenen gruplara göre analiz ederek aralarında bulunan farklılıkları ortaya çıkarmak amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Olimpiyatlara katılan sporcuların demografik özellikleri ile kullandıkları teknikler, sporcuların madalya alma ve maç kazanma durumlarına, yarıştıkları sıkletlere ve cinsiyetlerine göre analiz edilmiştir. Gruplar arasındaki farklılıkları test etmek için verilerin normal dağılış gösterme durumlarına göre varyans analizi, Friedman, Kruskall-Wallis, Mann-Whitney U testi uygulanmıştır. Sıkletler arasındaki teknik farklılıklar için Post Hoc analizi yapılmıştır. Sıralama puanları arasındaki ilişkinin araştırılması amacıyla doğrusal regresyon analizi yapılmıştır. Bulgular: Madalya kazanan sporcuların daha genç yaşa sahip oldukları, WTR ve WTGS kotasıyla katılan sporcuların daha çok madalya aldıkları, madalya alan ve maç kazanan sporcuların daha sık teknik uyguladıkları, gövdeye direkt tekme tekniklerinin tüm sıkletlerde daha sıklıkla uygulandığı ve en sık üçüncü rauntlarda kullanıldığı, dönüşlü tekniklerin en az kullanılan teknikler olduğu ve erkeklerin kadınlara nispeten daha sık dönüşlü teknik uyguladıkları, IVR antrenör taleplerinin en fazla üçüncü rauntlarda yaşandığı ve çoğunun reddedildiği, hakemler tarafından verilen GJ cezalarının en çok üçüncü rauntlarda verildiği bulunmuştur. Sonuç: Araştırma sonuçları; dönerek uygulanan tekniklerin tüm karşılaşmalarda en az kullanılan teknikler olduğunu, maç kazanan ve madalya alan sporcuların karşılaşmalarda daha fazla çeşit ve sıklıkla teknik uygulayarak aktif bir mücadele sergilediklerini, daha az GJ cezası aldıklarını ve antrenör IVR taleplerinin hakemler tarafından daha fazla kabul edildiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: Examining the physical characteristics of Taekwondo players competing in the 2020 Tokyo Olympic Games, the techniques they apply according to the rounds, the GJ penalties they receive, and their IVR status. Material/Methods: Demographic characteristics of the Olympic athletes and the techniques they use were analyzed according to the medals and match-winning status of the athletes, the weights they competed in, and their gender. Analysis of variance, Friedman, Kruskall-Wallis, Mann-Whitney U test was applied according to the normal distribution of the data fot the differences between the groups. Post Hoc analysis was performed for the technical differences between the weights. Linear regression analysis was performed to investigate the relationship between ranking scores. Results: The medal winners were younger, the WTR and WTGS quotas received more medals, the medal winners and the match winners applied techniques more frequently, the direct kick to the trunk techniques were applied more frequently in all weight categories and the most frequently used in the third rounds. Rotational techniques are the least used, men apply rotational techniques relatively more frequently than women, IVR trainer requests are mostly experienced in the third round and most of them are rejected, and GJ penalties given by the referees are mostly given in the third rounds. Conclusion: Rotational techniques are the least used techniques in all matches, the athletes who win the matches and receive medals displayed an active fight by applying techniques more frequently in, they received less GJ penalties, and IVR requests is accepted more.