Kronik obstruktif akciğer hastalığı olan bireylere uygulanan manevi bakım girişimlerinin manevi iyi oluş üzerine etkisi
The effect of spiritual care initiatives applied to individuals with chronic obstructive pulmonary disease on spiritual well-being
  1. Tez No: 817368
  2. Yazar: RAHİME EYNEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAY SAĞKAL MİDİLLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) tanısı almış bireylerin spiritüel bakım gereksinimlerini tespit etmek ve gereksinimleri doğrultusunda verilen manevi bakım girişimlerinin bireylerin manevi iyi oluşları üzerindeki etkiyi incelemektir. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma randomize kontrollü deneysel tipte bir çalışmadır. Örneklemi Manisa ilinde bir devlet hastanesinin Göğüs Hastalıkları Servisinde KOAH tanısı ile yatan 66 hasta (33 girişim-33 kontrol) oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında Hastalara Yönelik Kişisel Bilgi Formu, Spiritüel Bakım Gereksinim Ölçeği ve Manevi İyi Oluş Ölçeği kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmaya katılan hastaların yaş ortalamasının 65,77±7,82, KOAH süresi ortalamasının 6,61±4,16 yıl, girişim grubundaki hastaların yaş ortalamasının 66,30±7,79, KOAH süresi ortalamasının 7,43±4,92 yıl, kontrol grubundaki hastaların ise yaş ortalamasının 65,24±7,93, KOAH süresi ortalamasının 5,79±3,09 yıl olduğu ve girişim ve kontrol grubunun tanımlayıcı istatistikleri karşılaştırıldığında, iki grup arasında anlamlı fark olmadığı belirlendi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to determine the spiritual care needs of individuals diagnosed with chronic obstructive pulmonary disease (COPD) and to examine the effect of spiritual care practices given in line with their needs on the spiritual well-being of individuals. Materials and Methods: This research has been carried out in experimental form. The sample consisted of 66 patients (33 interventions-33 controls) hospitalized with the diagnosis of COPD in the Chest Diseases Service of a state hospital in Manisa. Personal information form of the patients, The Scales of Spiritual Care Needs and Spiritual Well Being have been used in the data collection process. Results: It was determined that the mean age of the patients participating in the study was 65.77±7.82 years, the mean of COPD duration was 6.61±4.16 years, the mean age of the patients in the intervention group was 66.30±7.79, the mean of COPD duration was 7.43±4.92 years, the mean age of the patients in the control group was 65.24±7.93 years, the mean of COPD duration was 5.79±3.09 years, and when the descriptive statistics of the intervention and control groups were compared, there was no significant difference between the two groups (p> 0.05).