Gonartrozlu bireylerde hastalık algısı ile hemşirelik bakım algısı arasındaki ilişki
The relationship between perception of illness and perception of nursing care in individuals with gonarthrosis
  1. Tez No: 817370
  2. Yazar: RABİA ÜMÜŞ ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLA ÜNSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırma, gonartrozlu bireylerin hastalık algısı ile hastanın hemşirelik bakımını algılayışı arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipte yapılmıştır. Araştırmanın verileri 27 Eylül-27 Nisan tarihleri arasında toplanmıştır. Araştırma, Kırşehir İli Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne bağlı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezinde ve Ortopedi servisinde gonartroz tanısı ile yatarak tedavi gören hastaları kapsamaktadır. Araştırma kapsamında 193 gonartrozlu birey rastgele yolla araştırmaya dâhil edilmiş ve araştırmaya katılım da gönüllük aranmıştır. Veri toplama sürecinde; Hasta Bilgi Formu, Hastalık Algısı (HAÖ) ve Hastanın Hemşirelik Bakımını Algılayışı Ölçekleri (HHBAÖ) kullanılmıştır. Gonartrozlu bireylerden elde edilen veriler bilgisayar ortamında frekans (f), yüzde (%), ortalama ( ) ve standart sapma (SS), Mann Whitney U, Kruskall Wallis H testi, Spearman Brown Sıra Farkları korelasyon katsayısı kullanılmıştır. Gruplar arası anlamlı farkın kaynağı çoklu karşılaştırma testi (multiple comparison) yapılarak belirlenmiştir. Araştırmadaki bireylerin büyük çoğunluğunun (%77.2) 60-79 yaş aralığında, (%78.2) kadın, evli, ev hanımı, geliri giderine denk, olduğu ve sigara alkol kullanmadığı saptanmıştır. Araştırmaya katılan bireylerde en fazla ağrı (%98.4), uzun süre yürüyememe (%91.2), uzun süre ayakta duramama (%89.6), diz ekleminden ses gelme (%87.6), yorgunluk şikayetleri yaşadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in a relationship-seeking type with the aim of determining the kinship between the perception of illness and the perception of growing parental care in individuals with gonarthrosis. The data of the research were collected between 27 September and 27 April. The research covers the effects of receiving gonarthrosis and inpatient treatment in the Physical Therapy and Rehabilitation Center and Orthopedics service of Kırşehir Province Training and Research Hospital. 193 objects with gonarthrosis were randomly sent and included in the scope of the study, and volunteering was sought. Data collection process; Patient Information Form, Illness Perception (HAS) and Patient Nursing Care Perception Scales (HAS) were used. Frequency (f), percent (%), mean (x ̅) and standard deviation (SD), Mann Whitney U, Kruskall Wallis H test, Spearman Brown Rank Differences expenditure consumption were used in the computer environment obtained from people with gonarthrosis. Source of difference between groups Multiple comparison test (multiple comparison) was designed. Photograph of the individuals in the study who are the biggest spenders (77.2%) between the ages of 60-79, (78.2%) female, married, housewife, whose income is equal to their expenses, and they do not smoke or drink alcohol. It was found that the individuals participating in the study experienced the most complaints of pain (98.4%), not walking for a long time (91.2%), not being able to stand for a long time (89.6%), noise from the knee parts (87.6%), and fatigue.