Spinal anestezi ile opere edilen herni hastalarında işlem sırasında sanal gerçeklik uygulamasının ağrı, kaygı ve yaşam bulgularına etkisi
The effect of virtual reality practice on pain, anxiety and vital size during the procedure in hernia patients operated with spinal anesthesia
- Tez No: 817372
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK ÇEÇEN ÇAMLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Spinal anestezi ile opere edilen herni hastalarında işlem sırasında sanal gerçeklik uygulamasının ağrı, kaygı ve yaşam bulgularına etkisinin belirlenmesidir. Gereç ve Yöntem: Araştırma evrenini, Manisa Şehir Hastanesi Genel Cerrahi Ameliyathanesine 15.04.2022- 15.04.2023 tarihleri arasında gelen, spinal anestezi ile opere edilen herni hastaları oluşturmuştur. Araştırma örneklemini; Manisa Şehir Hastanesi Genel Cerrahi Ameliyathanesinde spinal anestezi ile opere edilen herni hastaları içinden araştırmaya katılmayı kabul eden hastalar arasından randomize edilerek 110 hasta grubu oluşturmuştur. Örneklem büyüklüğünü belirlemek için güç analizi (power analizi) uygulanmıştır. Çalışmada 55 kişi kontrol 55 kişi deney grubu olmak üzere 110 hastaya ulaşılmıştır. Veri toplama araçları olarak“Birey Tanıtım Formu”“Numerik Ağrı Skalası”“Sürekli-Durumluluk Kaygı Envanteri”“Yaşam Bulguları Takip Formu”kullanılmıştır. Çalışma grubundaki hastalara, cerrahi işlem esnasında 20 dakika işlem boyunca, sanal gerçeklik gözlüğü ile müzik fonlu,“Relax with Nature”lisanslı ürün sanal gerçeklik uygulamasıyla izletildi. Hastalara göl, orman, şelale, nehir ve kumsal videoları izletildi. Kontrol grubundaki hastalara ise herhangi bir işlem yapılmaksızın standart cerrahi prosedür ve hemşirelik bakımı uygulanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS 22.0 paket programı kullanıldı. Verilerin analizinde, demografik özellikleri tanımlamak için sayı yüzde dağılımı ve tanımlayıcı istatistikler, grupların homojenliğini değerlendirmedeki kare testi, Mann Whitney U testi yapıldı. Verilerin normal dağılımına Kolmogorov Smirnov testi ile bakıldı. Normal dağılan verilerde, bağımsız gruplarda t testi, normal dağılmayan verilerde ise Mann Whitney U ve Wilcoxon Signed Ranks testi kullanıldı. Bulgular: Deney grubundaki hastaların işlem sırası ağrı şiddeti ortalama puanlarının kontrol grubundaki hastaların işlem sırası ağrı şiddeti ortalama puanlarına göre daha düşük olduğu saptandı (P0,05). Deney ve kontrol grubu hastaların gruplar arası işlem öncesi ve işlem sırası kalp atım hızı, vücut sıcaklığı ve satürasyon ortalama puanları arasında anlamlı fark olmadığı bulundu (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Materials and Methods: The population was comprised of hernia patients who came to the General Surgery Operating Room of Manisa City Hospital between Dec. 15.04.2022- Dec. 15.04.2023 and were operated with spinal anesthesia. The research sample was randomized from among the patients who agreed to participate in the study among the hernia patients operated with spinal anesthesia in the General Surgery Operating Room of Manisa City Hospital and formed a group of 110 patients. Power analysis was applied to determine the sample size. In the study, 110 patients were reached, including 55 controls and 55 experimental groups. The“Individual Presentation Form”,“Numerical Pain Scale”,“State‐trait anxiety inventory (STAI FORM TX‐1, TX‐2)”and“Vital Signs Form”were used as data collection tools. The patients in the study group were monitored with the“Relax with Nature”licensed product virtual reality practice with music background with virtual reality glasses for 20 minutes during the surgical procedure. The patients were shown videos of lakes, forests, waterfalls, rivers and beaches. While standard surgical procedure and nursing care were applied to the patients in the control group without any procedure. SPSS Statistics 22.0 package program was used for the evaluation of the data. In the analysis of the data, number percentage distribution and descriptive statistics, chi-square test for evaluating the homogeneity of groups, The Mann Whitney U test were performed to identify demographic characteristics. The normal distribution of the data was examined by The Kolmogorov-Smirnov test. For normally distributed data, t-test was used for independent groups, and Mann Whitney U and Wilcoxon Signed-Rank tests were used for data not normally distributed. Findings: It was found that the average pain intensity scores of the patients in the experimental group were lower than the average pain intensity scores of the patients in the control group (P0.05). It was found that there was no significant difference between the mean scores of heart rate, body temperature, and saturation before and during the procedure among the experimental and control groups of patients (p>0.05).