Erişkinlerde uyku alışkanlıkları ile kardiyovaskülerrisk arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between sleephabits and cardiovascular risk in adults
  1. Tez No: 817371
  2. Yazar: SEVDA AK MERT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL ARICA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
AMAÇ: Uyku kalitesi bireylerin fiziksel ve kognitif iyilik hali ile doğrudan ilişkilidir. Uyku bozuklukları başta kardiyovasküler hastalıklar olmak üzere pek çok hastalığın etiyolojisinde yer almaktadır. Bu çalışmamızda da uyku kalitesi ile kardiyovasküler ölüm riski arasındaki ilişkiyi değerlendirmeyi amaçladık. GEREÇ ve YÖNTEM: Kesitsel tanımlayıcı tipte olan anket çalışmamız 01.10.2022- 01.01.2023 tarihleri arasında Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi Kağıthane Eğitim ASM ye başvuran 40 yaş üstü yüksek kardiyovasküler risk oluşuracak ek kronik hastalığa sahip olmayan 280 hasta ile yapılmıştır. Katılımcılara 11 soruluk bir anket ile Pittsburgh Uyku Kalite Ölçeği uygulandı ve SCORE modeli ile 10 yıllık olası kardiyovasküler ölüm riski belirlendi. Katılımcıların yaş, cinsiyet, sigara kullanım durumu, anket esnasındaki tansiyon değeri ve son altı ay içindeki total kolesterol sonucuna bakılarak SCORE riski değerlendirildi. BULGULAR: Çalışmamıza 280 kişi katıldı. Katılımcıların yaş ortalaması 56,46±9,96 yıl, VKİ ortalaması 27,05±4,32 kg/m 2 olarak hesaplandı. Araştırmaya dahil edilenlerin %70,71'i (n=198) kadın, %77,14'ü (n=216) evliydi. Araştırmada katılımcıların elde ettiği PUKİ puan ortanca değeri 5, ortalaması 6,09±4,06, SCORE puan ortanca değeri 2, ortalaması 4,80±6,38 olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Sleep quality is directly related to the physical and cognitive well-being of individuals. Sleep disorders are involved in the etiology of many diseases, especially cardiovascular diseases. In this study, we aimed to evaluate the relationship between sleep quality and cardiovascular death risk. MATERIAL and METHODS: Our cross-sectional descriptive survey study was conducted between 01.10.2022 and 01.01.2023. It was conducted with 280 patients over the age of 40 who applied to Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu City Hospital Kağıthane Education FHC without any additional chronic diseases that would cause high cardiovascular risk. An 11-question questionnaire and the Pittsburgh Sleep Quality Scale were administered to the participants, and the 10-year potential risk of cardiovascular death was determined with the SCORE model. SCORE risk was evaluated by looking at the participants' age, gender, smoking status, blood pressure value during the survey, and total cholesterol results in the last six months. RESULTS: 280 people participated in our study. The mean age of the participants was 56.46±9.96 years, and the mean BMI was calculated as 27.05±4.32 kg/m2. 70.71% (n=198) of those included in the study were women and 77.14% (n=216) were married. In the study, the median score of the participants was calculated as 5, the mean of 6.09±4.06, the median of SCORE score of 2, and the mean of 4.80±6.38.