Sınıf öğretmenlerinin sınıf yönetimi kaygı düzeyleri ile problem çözme becerileri arasındaki ilişki
The relationship between classroom teachers' classroom management anxiety levels and problem solving skills
- Tez No: 817419
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT SAĞIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırmanın amacı Sınıf Öğretmenlerinin Kaygı Düzeyleri ile Problem Çözme Becerileri Arasındaki İlişkinin incelenmesidir. Yapılacak araştırma Nicel bir araştırmadır. Tarama modellerinden ilişkisel modelde desenlenecektir. Veri Toplama araçları Kişisel Bilgi Formu,Sınıf Yönetimi Kaygı Ölçeği(Özkul ve Dönmez 2019) ve Problem çözme envanteri(Heppner ve Petersen 1982)'dir. Ölçekler Adıyaman'da devlete bağlı okullardaki merkez ilçelerde görev yapan sınıf öğretmenlerinden 382 kişiye uygulanacaktır. Toplanan veriler SPSS programı ile analiz edilecektir. Ölçeği geliştiren kişilerden izin alınacak ölçek uygulanmadan önce yasal izinler alınacaktır. Öğretmenlerin okul içindeki sınıf yönetimi becerileri nitelikli eğitim çıktılarını etkileyeceği için bu araştırma sonrası elde edilecek bulgular nitelikli eğitim sürecine katkıda bulunacağı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the relationship between Classroom Teachers' Anxiety Levels and their Problem Solving Skills. The research to be conducted is a quantitative research. It will be patterned in relational model from scanning models. Data Collection tools are Personal Information Form, Classroom Management Anxiety Scale (Özkul and Dönmez 2019) and Problem Solving Inventory (Heppner and Petersen 1982). The scales will be applied to 400 primary school teachers working in Adıyaman. The collected data will be analyzed with the SPSS program. Permission will be taken from the people who developed the scale, and legal permissions will be obtained before the scale is applied. Since the behaviors of the teachers in the school will affect the quality education outcomes, it can be said that the findings to be obtained after this research will contribute to the quality education process by improving the teacher behaviors