Endüstri yapılarında yapısal olmayan sistemlerin tasarımı ve deprem davranışları
The design and earthquake behaviour of non-structural systems in industrial facilities
- Tez No: 817426
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT AKBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Deprem ve Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada endüstri yapılarında yapısal olmayan sistemlerin tasarımı ve deprem davranışları irdelenmiştir. Öncelikle endüstriyel tesislerde kullanılan yapısal olmayan elemanlar (YOE) belirlenmiş ve bu YOE'de geçmişteki depremlerde meydana gelen hasarlar incelenmiştir. Daha sonra literatürde bu tür yapılarda kullanılan hesap yöntemleri, yönetmelikler, makaleler, araştırmalar gibi kaynaklardan bilgiler toplanmıştır. Örnek olarak seçilen petrol rafineri tesisleri ve bu tesislerin proses ürünlerinden olan benzin ve dizel yakıtları araştırılmıştır. Bu yakıtlarının sıvılaşmasından sonra tanklara taşınmasında kullanılan boru hattı ve taşıyıcı raf sisteminin, doğrusal olmayan analiz yöntemiyle deprem hesapları yapılıp bu iki farklı yakıt taşınan sistemler karşılaştırılmıştır ve deprem yükleri açısından önemli bir fark görülmemiştir. Daha sonra sadece benzinli modelde, boruların destekleri artırılıp hesaplar tekrar edilmiştir ve artırılmamış haliyle karşılaştırılmıştır. Borulardaki depremden kaynaklı gerilmeler oldukça fazla azaldığı saptanmıştır. Özellikle dirsek ve T bağlantı elemanlarında destek artırımına oldukça ihtiyaç olduğu görülmüştür çünkü bu elemanlar, diğer boru parçalarına göre çok daha fazla strese maruz kaldıkları hesaplarda göze çarpmıştır. Bu çalışmada son olarak ise yine benzinli modelde desteklerin artırılmasına ek boru kesitinin et kalınlığı artırılarak hesaplar yinelenmiştir ve boru et kalınlığı artırılmamış sistemin hesaplarıyla karşılaştırılmıştır. Tüm boru elemanlarında olmasa da çoğu boru parçasında, depremden kaynaklı gerilmelerde bir düşüş görülmüştür. Bahsedilen 4 farklı modelde de, deprem hesaplarının yanında bir diğer önemli tasarım kategorileri olan basınç, sürekli yükler ve yer değiştirme kontrollerinde stresler, kapasitelerin altında olduğu görülmüştür. Bunun sebebi yer değiştirme için sıcaklık değişimleri (o yakıtın kaynama noktalarındaki değişim), basınç için iç basınç değerleri ve sürekli yükler için de sabit yüklemelerin oldukça düşük kalmasıdır. Boruları zorlayan, bir başka deyişle yüksek gerilmelere maruz bırakan, deprem kaynaklı sürekli olmayan tasarımlardan kaynaklandığı dikkat çekmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the design of non-structural systems in industrial buildings and their earthquake behavior were examined. First of all, non-structural elements (NSE) used in industrial facilities were determined and the damages that occurred in the past earthquakes in this NSE were examined. Later in the literature, information was collected from sources such as calculation methods, regulations, articles, researches. For example, selected petroleum refinery facilities and gasoline and diesel fuels, which are the process products of these facilities, were investigated. After the liquefaction of these fuels, earthquake calculations of the pipeline and carrier rack system used to transport them to the tanks were made by non-linear analysis method, and these two different fuel-carrying systems were compared and no significant difference was observed in terms of earthquake loads . Later, only in the gasoline model, the supports of the pipes were increased and the calculations were repeated and compared with the unincreased state. It has been determined that the induced stresses have decreased considerably. It has been observed that there is a great need to increase the support especially in the elbow and T joint components, because these elements have been observed in the calculations that they are exposed to much more stress than the other pipe parts. Finally in this study, the calculations were repeated by increasing the wall thickness of the pipe section in addition to increasing the supports in the gasoline model, and the calculated stresses were compared with the calculations of the unincreased system. A decrease in earthquake-induced stresses was observed in most pipe parts, if not all pipe elements. In the 4 different models mentioned, other important design categories such as pressure, sustained loads and displacement controls stresses were found to be below the capacities. This is because temperature changes for displacement (change in boiling points of that fuel), internal pressure values for pressure and constant loadings for sustained loads are quite low. It has been noted that it is caused by earthquake-induced occasional designs that force the pipes, in other words, expose them to high stresses.