Ön karışımlı model bir yakıcıda farklı eşdeğerlik oranlarında propan yanmasının araştırılması
Investigation of propane combustion at different equivalence rates in a premixed model burner
- Tez No: 817429
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT TAŞTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık Mühendisliği, Sivil Havacılık, Uçak Mühendisliği, Aeronautical Engineering, Civil Aviation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uçak Gövde Motor Bakım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Yanma, yanan bir maddenin oksijen ile girdiği tepkime sonucunda etrafına ısı ve ışık yaymasına sebep olan kimyasal bir süreçtir. Propan, oksijen ile bir araya gelerek yanma tepkimesi gerçekleştirebilmektedir. Özellikle ev ve araçlarda sıklıkla propan yanmasından faydalanılmakta ve ısı ya da ışık enerjisi açığa çıkarılmaktadır. Bu çalışmada ön karışımlı propan yanması incelenmiştir. Elde edilen bulgulara göre, propan eşdeğerliğinin artması ile O2 emisyon değeri de artış göstermektedir. propan eşdeğerliğinin 0,8'e kadar olması halinde karbondioksit emisyonunun da optimum düzeyde kaldığı görülmüştür. Bu sonuçlar aslında ışık ve ısı yayma konusunda da benzerlik göstermektedir. Öyle ki ısı ve ışık yayılımının ve alev yüksekliğinin de daha az propan eşdeğerlik seviyelerinde en yüksek düzeye çıktığı gözlemlenmiştir. Çalışmada eşdeğerlik oranının değiştirilmesinin, yanma sırasında üretilen çeşitli gazların oranlarını ve toplam ısı çıkışını etkilediği görülmüştür. Bu deneyler, propanın yanma özelliklerinin optimize edilmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca endüstriyel proseslerde propan kullanımı ile ilgili tasarım ve işletme kararları için önemlidir.
Özet (Çeviri)
Combustion is a chemical process where a burning substance reacts with oxygen, releasing heat and light into the surrounding area. Propane can undergo combustion by reacting with oxygen, and is commonly used in homes and vehicles to generate heat or light energy. In this study, the pre-mixed combustion of propane was investigated, and the relationship between propane equivalence ratio and various combustion characteristics was analyzed. Results showed that an increase in propane equivalence ratio led to an increase in O2 emission values. When propane equivalence ratio was up to 0.8, the emission of carbon dioxide was found to be at its optimum level. These findings were also observed to be similar in terms of light and heat radiation, where the highest flame height and radiation levels were observed at lower propane equivalence ratio levels. The study also found that changing the equivalence ratio affected the ratio of various gases produced during combustion and the total heat output. These experiments help optimize the combustion properties of propane, and are important for design and operational decisions related to industrial processes involving propane use.