Kaya gazlarının yanma ve emisyon davranışlarının deneysel incelenmesi
Experimental investigation of combustion and emission behavior of shale gas
- Tez No: 685438
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT TAŞTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sivil Havacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Günümüzde enerji kaynakları geçmişe nazaran daha hızlı tüketilmektedir. Artan enerji tüketimini karşılayabilmek için daha fazla enerji kaynağı ve çeşidi bulunması gerekir. Son dönemlerde popülerliği artan kaya gazı artan enerji ihtiyacını karşılayabilecek potansiyele sahiptir. Dünyanın tamamında bulunabilen bu enerji kaynağı petrol ve doğal gazı olmayan ülkeler için büyük bir fırsat barındırmaktadır. Bu tez çalışmasında, ön karışımlı laboratuar ölçekli model bir yakıcıda, 4 kW termal güç ve 0.7 eşdeğerlik değerinde, dört farklı girdap sayısında (0.2/0.6/1.0/1.4), farklı oranlarda CH4 / C3H8 /CO2 /N2 içeriklerine sahip kaya gazı karışımlarının yanma ve emisyon davranışları deneysel olarak incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre propan içeriği artan kaya gazları karışımlarında baca gazı sıcaklığının artığı görülmüştür. Karışımdaki nitrojenin baca gazı sıcaklığını düşürdüğü görülmüştür.CO2 oranı fazla olan kaya gazları karışımın genel olarak daha yüksek CO emisyon değeri oluşturduğu görülmüştür. Daha yüksek moleküler ağırlıklı hidrokarbonlar içeren yakıtların, yalnızca CH4 içeren yakıtlardan daha fazla NO üretme eğiliminde olduğu görülmüştür. Girdap sayısı artarken alev parlaklığı ve çapı artarken alev boyları kısalma eğilimi göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Today, energy resources are consumed faster than in the past. In order to meet the increasing energy consumption, more energy sources and types must be found. Shale gas, which has gained popularity in recent years, has the potential to meet the increasing energy needs. This energy source, which can be found all over the world, has a great opportunity for countries that do not have oil and natural gas. In this thesis, the basic combustion parameters of shale gas mixtures were investigated experimentally in a premixed-swirl-generator-laboratory scale burner. Combustion and emission behaviors of shale gas mixtures with different ratios of CH4 / C3H8 / CO2 /N2 contents were investigated experimentally. Emission measurements made at four different swirl values of 0.2/0.6/1.0/1.4 at 4 kW thermal power and 0.7 equivalence ratio were investigated. According to the results obtained, it was observed that the flue gas temperature increased in the shale gas mixtures with increased propane content. It has been observed that nitrogen in the mixture reduces the flue gas temperature. It has been observed that the mixture of shale gases with higher oranı CO2 ratio generally creates higher CO emission value. It has been observed that fuels containing higher molecular weight hydrocarbons tend to produce more NO than fuels containing only CH4. As the number of vortices increased, the flame brightness and diameter increased, while the flame lengths tended to shorten.