Uçak braketinde topoloji optimizasyonu ve analizi
Topology optimization and analysis of an airplane bracket
  1. Tez No: 817446
  2. Yazar: ALP TİMUÇİN KOÇAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL SARAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın amacı, gün geçtikçe önemi artan hafif ve dayanıklı yapılar oluşturma ihtiyacı neticesinde değer kazanan bir alan olan topoloji optimizyonu konusunu, uçak motoru taşıyan bir braket üzerinde uygulamak ve böylece herhangi bir fonksiyon kaybı yaşanmaksızın hafif ve dayanıklı bir braket elde etmektir. Brakete gelen entegre yük kümesi dikkate alınarak, brakete öncelikle bir lineer statik yapısal analiz yapılmış ve braket üstündeki yük yolları tespit edilmiştir. Sonrasında, braket hacmi belirli oranlar ölçüsünde azaltılmak istenilerek, girilen amaç fonksiyonu gereği, yapıya topoloji optimizasyonu uygulanmış ve ortaya çıkan nihai hacmin de bu yüklere dayanacağı, yapılan yeni bir doğrulama analizi ile kanıtlanmıştır. Tez çalışmasının çıktısı olarak, braket yapısında %30'un üstünde hafifletme sağlanmıştır. İlaveten, yapılan yapısal analizin kalitesi ispatlanmıştır ve analiz parametreleri doğrulanmıştır. Topoloji optimizasyonu yapılan data, üretilebilirlik kriterleri doğrultusunda yumuşatılmış, oluşan tepe stresleri dikkate alınmış ve yeniden CAD ortamında parametrik olarak, son ölçülerine uygun bir şekilde modellenmiştir. Braketin üretilmesine imkan veren, uygun eklemeli imalat yöntemleri önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to perform the topic of topology optimization, which is an area that gains in value as a result of the hysteria of creating light and durable structures, which is increasing in importance day by day, on a bracket carrying an aircraft engine, and thus to obtain a light and durable bracket without loss of any function. Considering the integrated load set coming to the bracket, a linear static structural analysis was first performed on the bracket and the load paths on the bracket were determined. Afterwards, the bracket volume was desired to be reduced to a certain extent, and topology optimization was applied to the structure in accordance with the entered objective function, and it was proved by a new verification analysis that the resulting final volume would withstand these loads. As the output of the thesis work, more than 30% reduction was achieved in the bracket structure. In addition, the quality of the structural analysis has been proven and the analysis parameters are verified. The topology optimized data was softened in line with the manufacturability criteria, the resulting peak stresses were taken into account, and it was parametrically modeled in the CAD environment in accordance with its final sizing. Appropriate additive manufacturing methods that allow the bracket to be manufactured are recommended.