Effective mentoring for biology teaching: Insights of mentors and supervisors
Biyoloji öğretiminde etkili mentörlük: Mentörlerin ve uygulamaakademisyenlerinin görüşleri
- Tez No: 817447
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARMAĞAN ATEŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışmanın temel amacı mentörlerin amaç, motivasyon, etkili olarak değerlendirdikleri mentörlük uygulamalarını araştırmakla birlikte öğretmenlik uygulamasının bir diğer paydaşı olan uygulama akademisyenlerinin biyoloji öğretiminde etkili mentörlük üzerine görüşlerini incelemektir. Bu amaçla, karma bir yöntem tasarımı kullanılarak ilgili paydaşların biyoloji öğretiminde etkili mentörlük konusundaki duruşları belirlenmeye çalışılmıştır. Mentörlerin mentörlük yapma amaçları ve etkili olarak değerlendirdikleri mentörlük uygulamaları Mentörlük Anlayış ve Motivasyon Ölçeği kullanılarak incelenmiş ve bu amaçla bazı mentörlerle yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Ayrıca, biyoloji öğretimi için etkili mentörlük hakkında uygulama akademisyenlerinin görüşlerini öğrenmek için Etkili Alan Eğitimi Mentörlüğü Görüş Formu kullanılmıştır. Çalışmanın sonuçları, biyoloji mentörlerinin gelişimsel mentörlük anlayışının daha baskın olduğunu göstermektedir. Ayrıca, mentörleri öğretmen adaylarına biyoloji öğretimi konusunda rehberlik etmeye motive eden faktörler arasında kişisel öğrenme ve üretken sonuç güdülerinin yanı sıra ödeme ve aidiyet hissinin de olduğu tespit edilmiştir. Mentörler tarafından belirlenen etkili biyoloji mentörlük uygulamaları“Üçlü İş birliği (TRİAD)”,“Alana Özgü Öğretim”,“Öğretmenlik Mesleğini Tanıtma Uygulamaları”,“Pedagojik Bilgi”ve“Alan Bilgisi”temaları altında toplanmaktadır. Ayrıca, uygulama akademisyenlerinin biyoloji öğretiminde etkili mentörlük hakkındaki görüşlerine dayalı olarak yapılan analizler“Öğretmenlik Uygulamasında Üçlü İş birliği”,“Öğretmenlik Uygulamasında Mentörlük Uygulamaları”ve“Mentörün Özellikleri”temalarını ortaya çıkarmıştır. Bu çalışma, mentörlerin amaçları, bakış açıları, uygulamaları ve uygulama akademisyenlerinin görüşleri üzerine değerli bilgiler sunarak etkili biyoloji mentörlüğünün anlaşılmasına katkı sağlamaktadır. Bu nedenle, bu araştırma, biyoloji öğretimi için mentörlük deneyimlerinin ve öğretmen adaylarının mesleki gelişiminin iyileştirilmesine katkıda bulunabilir.
Özet (Çeviri)
This study investigated the purposes, perspectives and practices of mentors in mentoring preservice teachers as well as the insights of supervisors regarding effective mentoring for biology teaching by attempting to determine their respective stances on the matter through a mixed method design. The purposes of mentors to work with preservice teachers and the mentoring practices that they found effective were explored through Mentoring Conceptions and Motivations Scale adopted by a research project (TÜBİTAK, 220K086) and follow-up semi-structured interviews with a subset of mentors. Furthermore, Area Specialized Effective Mentoring Opinion Form was used to reveal supervisors' opinions about effective mentoring for biology teaching. The result of the study showed that biology mentors hold developmental conceptions dominant to instrumental conceptions. In addition, it was found that payment and sense of belonging also play a role in motivating mentors to guide preservice teachers for biology teaching besides personal learning and generative outcome motives. Effective biology mentoring practices characterized under five themes by mentors:“Tripartite Cooperation (TRIAD)”,“Area-specialized Teaching”,“Teaching profession introduction practices”,“Pedagogical Knowledge”and“Content Knowledge”. Moreover, the analysis of supervisors' responses on effective mentoring in biology teaching yielded“Triad Cooperation in Teaching Practicum (TRIAD)”,“Mentoring Practices in Teaching Practicum”, and“The Characteristics of the Mentor”themes. This study provides valuable insights into the understanding of effective biology mentoring by shedding light on mentors' purposes, perspectives and practices as well as supervisors' opinions. Therefore, this research can contribute to the improvement of mentoring experiences for biology teaching and professional development of preservice teachers.