Kadın voleybolculara 8 hafta boyunca uygulanan FİFA 11+ ısınma egzersizlerinin fonksiyonel hareket taraması test sonuçları ve servis hızına etkisi
The effect of FİFA 11+ warm up program applied to volleyball players for 8 weeks on functional movement screening test scores and serve speed
- Tez No: 817455
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN AKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye Kadınlar 2. Liginde yer alan kadın voleybolculara 8 hafta boyunca uygulanan FIFA 11+ ısınma egzersizlerinin fonksiyonel hareket taraması test sonuçları ve servis hızına etkisinin incelenmesidir. Çalışmaya, geleneksel ısınma grubu (GIG) (n=11, yaş=20,27±1,55, boy=1,75±0,09) ve FIFA 11+ ısınma grubu (FIG) (n=11, yaş=20,18±3,94, boy=1,71±0,09) olmak üzere antrenman yaşları en az ±5 yıl olan toplam 22 lisanslı kadın voleybolcu gönüllü olarak katılmıştır. Servis hızları pocket radar ball coach speed gun (USA) marka hız ölçüm cihazıyla, fonksiyonel hareket kalıpları ise FHT test kitiyle belirlenmiştir. Çalışmaya başlamadan önce deney (FIFA 11+ ısınma grubu) ve kontrol (Geleneksel ısınma grubu) grupları tesadüfi yöntem ile belirlenerek ölçümlere başlanmıştır. Takımlar 8 hafta boyunca haftada 3 gün rutin antrenman programlarını uygulamışlardır. Deney grubu olan FIFA 11+ ısınma grubu haftada 3 gün rutin antrenmanlarının başlangıcında ısınma hareketlerini FIFA 11+ ısınma egzersizleri ile gerçekleştirmişlerdir. Kontrol grubu olan geleneksel ısınma grubu ise haftada 3 gün rutin antrenmanlarında standart ısınma hareketlerini uygulamıştır. Katılımcılara FIFA 11+ ısınma egzersizleri ve geleneksel ısınma egzersizleri öncesi ve sonrası veri analizleri Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi ile analiz edilmiştir. Çalışma sonunda geleneksel ısınma grubunun servis hızı ön test ve son test sonuçlarında anlamlı bir fark tespit edilemezken, FHT skorlarında öne adımlama hareketinde ve toplam puanlarda, ön test ve son test arasında son test lehine anlamlı farklar tespit edilmiştir. FIFA 11+ ısınma grubu servis hızı ön test ve son test sonuçlarında ön test lehine anlamlı fark tespit edilmiştir. FHT skorlarında ise derin çömelme, öne adımlama, gövde stabilite şınavı, rotasyon stabilitesi ve toplam puanlarında ön test ve son test arasında son test lehine anlamlı farklar tespit edilmiştir. Sonuç olarak, voleybolcuların antrenmanlardan önce uygulayacağı FIFA 11+ ısınma egzersizlerinin, kas gruplarını yüklenmelere hazır hale getirmesinin yanı sıra fonksiyonel hareket paternlerini de geliştirerek yaralanma olasılıklarını düşüreceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the effect of FIFA 11+ warm-up exercises applied to female volleyball players in the Turkish Women's 2nd League for 8 weeks on functional movement screening test results and serve speed. The traditional warm-up group (GIG) (n=11, age=20.27±1.55, height=1.75±0.09) and FIFA 11+ warm-up group (FIG) (n=11, age=20, .18±3.94, height=1.71±0.09) were included in the study a total of 22 licensed female volleyball players with a minimum training age of ±5 years participated voluntarily. Serve speeds were determined with a pocket radar ball coach speed gun (USA) brand speed measuring device. Before starting the study, experimental (FIFA 11+ warm-up group) and control (Traditional warm-up group) groups were determined by random method (on team basis) and measurements were started. The teams applied routine training programs 3 days a week for 8 weeks. FIFA 11+ warm-up group, which is the experimental group, performed their warm-up exercises with FIFA 11+ warm-up exercises at the beginning of their routine training 3 days a week. The traditional warm-up group, which is the control group, applied standard warm-up movements in their routine training 3 days a week. After the FIFA 11+ warm-up exercises, the experimental group also performs special warm-up exercises if necessary. Pre- and post-training data analyzes were analyzed with the Wilcoxon Signed Rank Test. At the end of the study, while no significant difference could be detected in the pre-test and post-test results of the traditional warm-up group in terms of serving speed, significant differences were found between the pre-test and the post-test in favor of the post-test in the FHT scores, in line lunge movement and total scores. There was a significant difference in favor of the pre-test in the FIFA 11+ warm-up group serve speed pre-test and post-test results. In FHT scores, there were significant differences in favor of the posttest between the pretest and posttest in deep squat, in-line lunge, trunk stability push-up, rotary stability and total scores. In conclusion, as a result of this study, it can be said that the FIFA 11+ warm-up exercises that volleyball players will apply before the training will reduce the possibility of injury by improving their functional movement patterns as well as making the muscle groups.