Türkiyede vergi afları ve 7440 sayılı Kanun değerlendirmesi
Tax amnesty in Turkey and evaluation of Law No. 7440
  1. Tez No: 817499
  2. Yazar: HAVVA NUR TAŞDAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANATAY HACIKÖYLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Vergi afları, dünyadaki birçok ülke tarafından çıkarılmaktadır.Vergi affı, kanun dışı hareket eden bireylere yönelik uygulanan idari yaptırımların ortadan kaldırılmasıdır.Vergi afları üzerinde çok sayıda tartışmada bulunmaktadır.Vergi aflarını, alacakların hazineye hızlı intikal etmesi ve bazı mücbir durumlarda sosyal bir gereklilik olduğunu düşünen taraflar olduğu gibi vergi aflarının vergisini zamanında ödeyen mükelleflere karşı bir ceza niteliği oluşturduğu ve vergiye uyumu azalttığı gibi sebepler ile eleştirenlerde bulunmaktadır.Vergi aflarının kısa vadede vergi gelirlerini artırmasıyla beraber uzun vadede vergi gelirlerine pek bir etkisi bulunmamaktadır.Ayrıca uzun dönemde dürüst mükellefler üzerinde olumsuz bir etki yaratarak vergiye uyumu azaltmaktadır. 1960 yıllarında daha az ve belirli olaylar karşısında çıkarılan vergi afları 2000'li yıllara gelindiğinde ekonomik bir araçtan ziyade siyasi bir araç olarak kullanılmaya başlanmış ve neredeyse her yıl vergi affı çıkarılmıştır.1960 yıllarında çıkarılan vergi aflarında siyasi nedenler, 1980 yıllarında siyasi ve teknik nedenler, 2000'li yıllarda siyasi nedenler,ekonomik nedenler ve sosyal nedenler ön plana çıkmaktadır.Son yıllarda vergi yapılandırması adı altında birbirine benzer neredeyse aynı olan vergi afları çıkarılmaktadır. Çalışmamızda vergi affı kavramları nedenleri ve özellikleri ile detaylıca açıklanmış.1923 yılından günümüze çıkarılan vergi afları tek tek incelenmiş ve en son çıkan 7440 sayılı vergi affı Kanunu detaylı şekilde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Tax amnesties are issued by many countries around the world.Tax amnesties are administrative sanctions imposed against individuals who act contrary to the law.There are many debates on tax amnesties.There are parties who think that tax amnesties are a social necessity for the rapid transfer of receivables to the treasury and in some force majeure situations, as well as those who criticize tax amnesties for reasons such as tax amnesties are a punishment against taxpayers who pay their taxes on time and reduce tax compliance. Although tax amnesties increase tax revenues in the short term, they do not have much effect on tax revenues in the long term, and in the long term they have a negative impact on honest taxpayers and reduce tax compliance. In the 1960s, tax amnesties were issued less frequently and in the face of certain events, but in the 2000s, they started to be used as a political tool rather than an economic tool, and tax amnesties have started to be issued almost every year.1960s tax amnesties were issued for political reasons, 1980s tax amnesties were issued for political and technical reasons, and 2000s tax amnesties were issued for political reasons, economic reasons and social reasons.In recent years, similar and almost identical tax amnesties have been issued under the name of tax restructuring. In our study, the concepts of tax amnesty are explained in detail with their reasons and characteristics. The tax amnesties issued since 1923 have been examined one by one and the latest tax amnesty law numbered 7440 has been examined in detail.