Türkiye sinemasında Aleviliğin temsili
Representation of Alevism in Turkish cinema
  1. Tez No: 817498
  2. Yazar: ŞAN ARARAT HALİS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN AYSUN AKINCI YÜKSEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 299
Özet
Bu çalışmada, ötekilik kavramı bağlamında Türkiye sinemasında Aleviliğin nasıl temsil edildiği ortaya çıkartılmıştır. Türk sinemasının ilk yıllarından günümüze kadar çekilen ve içeriğinde Aleviliğe dair öğeler barındıran otuz film, örnekleme dahil edilerek nitel içerik analizi yöntemiyle altı kategori altında incelenmiştir. Egemen ideolojinin sembolik inşa stratejilerini devreye soktuğu filmlerde, John B. Thompson'ın Derin Yorumsama (Depth Hermeneutics) yönteminden de faydalanılmıştır. Araştırmadaki bulgular doğrultusunda elde edilen sonuçlara göre Aleviliğin Türkiye sinemasında uzun yıllar boyunca temsil edilmediği, temsil edildiği filmlerin önemli bir kısmında ise egemen kimliğin bir parçası şeklinde sansürlenerek yer edindiği açığa çıkarılmıştır. Ötekinin temsilinde sinemanın ideolojik bir mücadele alanı olarak varlık gösterdiği, her bir kimliksel ideolojinin Aleviliği farklı şekilde tanımlayarak, beyaz perdede birbirinden farklı Alevilik temsillerine yol açtığı belirlenmiştir. Alevilik özelinde ötekiliğe odaklanılan bu tezde, ötekinin sinemadaki temsilinde kullanılan yeni bir strateji tespit edilmiş ve bu stratejinin,“Sinetetik Simbiyoz”olarak tanımlanması uygun görülerek alana yeni bir temsil stratejisinin kavramsallaştırılmasıyla katkı sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, how Alevism is represented in the context of the concept of otherness in Turkish cinema has been uncovered. Thirty films, containing components of Alevism, produced from the early years of Turkish cinema until now have been incorporated into the sample and analysed under six categories by using qualitative content analysis method. John B. Thompson's Depth Hermeneutics method has been also applied in the films in which the dominant ideology used symbolic construction strategies. According to the results obtained in line with the findings of the study, it has been revealed that Alevism has not been represented in Turkish cinema for many years, and that it has been censored as a part of the dominant identity in a significant part of the films in which it is represented. It has been assessed that cinema exists as an ideological struggle area in the representation of the other's identity, and each identity's ideology leads to different representations of Alevism by defining it differently on the cinema. In this thesis, focusing on the other in the context of Alevism, a new strategy used in the representation of the other in the cinema has been identified and defined as“Cinethetic Symbiosis”to contribute to the field by conceptualising a new representation strategy.