Oxidation reaction kinetics of Bolu-Himmetoğlu oil shale
- Tez No: 8175
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TANJU MEHMETOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Petroleum and Natural Gas Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Petrol Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET B0LU-HİMMET06LU BİTÜMLÜ ŞİSTİNİN OKSİDASYON REAKSİYON KİNETİ?İ Tuğluhan, A. Mümtaz Yüksek Lisans Tezi» Petrol Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi s Doç. Dr. Tanju Mehmetoğlu Şubat 1990, 128 Sayfa Himmetoğlu bitümlü şistinin reaksiyon kinetiği» 1.5 lt./dak.'lık hava akış hızında, değişik basınçlar uygulanarak incelendi. Numuneler, dört değişik partikül büyüklüğüne kırıldı ve bu değişkenin yanma kinetiğine etkisi incelendi. Reaksiyon kinetik hücresinde gerçekleştirilen on iki deneyin sonuçları karşılaştırıldı ve tartışıldı. Oksidasyon sonucu üretilen gaz konsantrasyon verilerinin analiz ve değerlendirmeleri, hem partikül büyüklüğü, hem de oksijen kısmı basıncının atomik H/C ve molar CüVCO oranları gibi genel parametreler ve aktivasyon enerjisi, Arrhenius sabiti ve reaksiyon hızı gibi kinetik parametreler üzerinde değişik etkileri olduğu gözlendi. Artırılan oksijen kısmi basıncının üretilen karbon oksit gaz miktarlarını artırdığı bulundu. Bunun tersine, atomik H/C oranının daha yüksek basınçlarda elde edilen daha yüksek sıcaklıklar ve küçük partiküllerde azaldığı görüldü. Ayrıca, daha yüksek sıcaklıklarda CO gazına oranla daha fazla C0e üretildiği, artan C08/C0 oranı değerlerinden anlaşıldı. mDüşük sıcaklık oksidasyonu, geçiş bölgesi ve yüksek sıcaklık oksidasyonu diye adlandırılan üç reaksiyon bölgesi belirlendi. Hesaplanan kinetik parametrelerin artma-azalma davranışlarından» bu reaksiyon bölgelerinde aşağıda belirtildiği gibi» ayrı birer mekanizmanin hakim olabileceği sonucuna varıldı : - Düşük sıcaklık oksidasyonu : Kimyasal reaksiyon kontrollü» - Yüksek sıcaklık oksidasyonu s Difüzyon kontrollü» - Geçiş bölgesi : Her iki mekanizmanın kontrolünde. Anahtar Sözcükler : Bitümlü şist» vjbksidasyon reaksiyon kinetiği» kimyasal reaksiyon» difüzyon» genel parametreler» kinetik parametreler 61?. 01.04 iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT OXIDATION REACTION KINETICS OF BOLU-HİHMETOGLU OIL SHALE Tuğluhan, A. Mümtaz M.Sc. in Petroleum Engineering Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Tanju Mehmetoğlu February 1990, 128 paqes Reaction kinetics of Himmetoglu oil shale, when subjected to an air flow of 1.5 lt./min. at different pressures, were studied. Samples were broken into four different particle sizes and the effect of this variable on oxidation kinetics was also investigated. Results obtained from twelve runs, performed in a reaction kinetics cell assembly, were compared and discussed. Analysis and evaluation of the produced gas data showed that both particle size and oxygen partial pressure have various effects on overall parameters such as atomic H/C ratio of and molar CQs/C0 ratio of produced gases, as well as on kinetic parameters such as activation energy, Arrhenius constant and reaction rates. It was found that the amounts of produced carbon oxide and consumed oxygen gases increased with increasing oxygen partial pressure. On the contrary, apparent atomic H/C ratio of fuel, decreased by both increasing pressure at which higher temperatures were reached and decreasing particle size. At higher temperatures, more C0= was formed which was indicated by increasing values of molar CO» /CO ratio.Three reaction regions» namely» low temperature oxidation» transition zone and high temperature oxidation» were determined. From the behaviour of kinetic parameters evaluated» each reaction region is believed to be controlled by a different reaction mechanism as stated below: - Low temperature oxidation : Chemical reaction controlled» - High temperature oxidation i Diffusion controlled» - Transition zone : Controlled by both mechanisms. Key Words : Oil shale» oxidation reaction kinetics» chemical reaction» diffusion» overall parameters» kinetic parameters 617.01.04 11