Experimental investigation of the effect of steam-solvent injection on heavy oil recovery
- Tez No: 8174
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. SUAT BAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Petroleum and Natural Gas Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Petrol Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
ÖZET BUHAR VE KİHYASAL ÇÖZÜCÜ ENJEKSİYONUNUN AGlR PETKOL KÜRTASIMI ÜZERİNDEKİ ETKİSİNİN DENEYSEL ARAŞTIRMASI AKARTUNA, Şevket Ersin Yüksek Lisans Tezi, Petrol Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Y. Doç. Dr. A. Suat Bağcı Şubat 1990, 169 Sahife Buhar enjeksiyonu, döngüsel veya sürekli, ağır petrolün kurtarmanın arttırılması için yer altına buharın enjekte edildiği geliştirilmiş petrol kurtarı mi arından ıslsal bir metoddur. Geçmiş yıllarda, literatürde döngüsel veya sürekli buhar enjeksiyonuyla ilgili saha ve laboratuvar çalışmaları rapor edilmiştir ama kireçtaşlı bir ortamda ağır petrolün, buharın ve kimyasal çözücünün beraber ve ardısira enjekte edilerek kurtarılmasıyla ilgili çalışmalar oldukça sınırlıdır. Bu çalışmanın ana amacı ağır petrolün kurtarimında buharın ve kimyasal çözücünün beraber ve ardısira enjekte edilmesidir. Bunu yapabilmek için deneysel bir düzenek tasarlanmış ve kurulmuştur. Kimyasal çözücünün miktarının petrol kurtarimındakı etkisi ve her değişik miktar için buhar enjeksiyonunun üretim mekanizmaları, yapılan toplam 10 deneyde araştırılmıştır. Deneylerde 12.4 cm çapı ve 124.5 cm boyu olan dik olarak oturtulmuş bir rezervuar modeli ince kırılmış kireçtaşı ile doldurulmuş ve yoğunluğu 18 "API olan Raman hara petrolü ve tuzlu suyla doyurulmuştur. Bütün deneylerde -v-model boyunca ısı dağılımları, buhar ve kimyasal çözücü enjeksiyon basınçları, üretim basıncı, petrol ve su üretimleri kaydedilmiştir. Deneyler sırasında akışkan doymuşlukları ve üretilen akışkanların yoğunluk değişimleri analiz edilmiştir. Deneyler sonunda buhar enjeksiyonuna kimyasal çözücü katılımının, ağır petrol kurtarımında etkisi olduğu bulunmuştur. Ayrıca ağır petrol kurtarıml için kimyasal çözücü ile buharın ardarda enjekte edilmesi, ikisinin beraber enjekte edilmesinden daha etkili olmuştur. Bütün kimyasal çözücü - buhar enjeksiyonlarında, sadece buhar enjeksiyonunda alman sonuçlardan daha düşük değerlerde kalıcı petrol doymuşlukları elde edilmiştir. Anahtar lelimeler : Beraber veya ardarda kimyasal çözücü - buhar enjeksiyonu, kireçtasli ortam, agir petrol. -vi-
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EXPERIMEHTAL IJTVESTIGATIOI OF THE EFFECT OF STEAH - SOLVEHT ISJECTIOH Ofl HEAVY 01L RECOVERY AKARTUNA, Şevket Ersin M.S. in Petrolcüm Enginering Supervisor: Assist, Prof. Dr. A. Suat Bagci February 1990, 189 pages Steam injection either cyclic ör continuous is a thermal method where by steam is injected underground to improve the heavy oil recovery.. in recent years, results of laboratory and field experiments have been reported in literatüre describing the cyclic ör continuous steam injection process, but as yet, only limited studies of simultaneous ör slug solvent - steam injection for heavy oil recovery using limestone sand pack. The main purpose of this work was to study either the simultaneous ör slug solvent - steam injection for heavy oil recovery. To accomplish this, an experimental apparatus was designed and constructed. A total of 10 experiments were made at various solvent slug sizes to permit determination of the effects of this variable upon oil recovery and mechanisms of steam injection. in experiments, a vertically positioned reservoir model having 12.4 cm diameter and 124.5 cm length, was packed with crushed limestone and saturated with 18 °API gravity Raman crude oil and brine. Temperature distribution along the model, steam and solvent injection pressure, oil and -iii-water productions were recorded throughout the experiments. During the experiments, fluid saturations and density variations of produced fluids were analyzed. From the results of runs, it was found that the addition of the solvent to steam resulted in an improveaent in overall heavy oil recovery. Also the injection of solvent slugvdsely before steam injection improved heavy oil recovery över that of coinjection of steam and solvent. Lower residual oil saturations were achieved in ali solvent - steam injection runs, compared to the values obtained with steam alone. Key vrards: Simultaneous ör slug solvent-steam injection, limestone pack, heavy oil. 617. 01.04 -iv-