Sinemada araştırmacı gazetecilik pratiklerinin temsili: 'All The President's Men' ve 'The Post' filmlerinin incelenmesi
Representation of investigative journalism practices in cinema: Analysis of 'All The President's Men' and 'The Post' movies
- Tez No: 817508
- Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA ERZURUM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Sahne ve Görüntü Sanatları, Journalism, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Basın ve Yayın Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Dünya üzerindeki çoğu coğrafyada, gücü elinde barındıran iktidar kişi, topluluk ve kurumlar tarafından toplumların şimdisine ve geleceğine mâl olacak, gizli tutulan durum ya da olay bilgisini ise tüm gerçekliği ile araştırıp, halka aktaracak olan en önemli bilgi kaynaklarından biri“basın”olmuştur. Araştırmacı gazetecilik ise tarih boyunca kamu yararını ilke edinerek, titizlikle gizlenen tüm gerçekleri ortaya çıkaran dördüncü gücün en önemli temsilcilerinden biri haline gelmiştir. Araştırmacı gazeteciliği konu edinmiş filmler, belgeseller sayesinde araştırmacı gazeteciliğin doğası, önemi ve toplum üzerindeki etkisi izleyicilere aktarılmaktadır. Ancak araştırmacı gazetecilik ve pratiklerini ele alan filmlerin bu alanı ne şekilde temsil ettiği de kritik bir role sahiptir. Bu sebeple tezin problemi olarak 'sinema filmlerinde araştırmacı gazeteciliğin ve pratiklerinin nasıl temsil edildiğinin incelenmesi'' belirlenmiştir. Belirlenen problem ışığında, araştırmanın örneklemi olarak“Watergate soygunu”ve“Pentagon belgelerinin sızdırılmasını”olaylarını konu edinen“The Post”ve“All The President's Men”filmi seçilmiştir. Çalışmanın sonucunda göstergebilimsel çözümleme yöntemi ile incelenen bu filmlerde, araştırmacı gazetecilik ve pratiklerinin başarılı şekilde temsil edildiği, buna ek olarak basın özgürlüğü, sansür kavramlarına da filmlerde etkili şekilde yer verildiği, gerçekte yaşanan olayları konu edinme hususunda filmlerin belgesel niteliğinde eserler olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the most important sources of information in the world, which will cost the present and future of societies by the people, communities and institutions that hold power, and which will research and convey to the public the information about the situation or event kept secret in all its reality, has been the“press”. Investigative journalism, on the other hand, has become one of the most important representatives of the fourth power, which reveals all the truths that have been meticulously hidden, by adopting the public interest as a principle throughout history. The nature and importance of investigative journalism and its impact on society are conveyed to the audience thanks to the films and documentaries about investigative journalism. However, how films that deal with investigative journalism and its practices represent this field also have a critical role. For this reason, as the problem of the thesis,“investigation of how investigative journalism and its practices are represented in movies”has been determined. In the light of the identified problem, the film“The Post”and“All The President's Men”, which are about the“Watergate robbery”and“the leaking of Pentagon documents”, were chosen as the sample of the research. As a result of the study, it was concluded that investigative journalism and its practices were successfully represented in these films, which were examined with the method of semiotic analysis, in addition, the concepts of freedom of the press and censorship were effectively included in the films.