Ataerkillik, şiddet ve hukuk sistemi: Kadına yönelik şiddet davalarında kadın avukatların deneyimleri
Patriarchy, violence and the legal system: Experiences of female lawyers in violence against women
- Tez No: 817509
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERYAL AYŞİN KOÇAK TURHANOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Sosyoloji, Sociology
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Anadolu Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 166
Özet
Kadına yönelik şiddetle mücadele politikalarında anayasal düzenlemeler kadını korumaya yönelik hazırlanmaktadır fakat gerektiği biçimde uygulanmadığı için kadınlar mağdur olmaya devam etmekte, şiddete maruz kalmakta ve en nihayetinde öldürülmektedir. Bu tez, toplumsal cinsiyet eşitsizlikleri bağlamında kadına yönelik şiddet konusunu ele almakta ve Türkiye'deki hukuk sistemi içerisinde kadın avukatların deneyimlerine bağlı olarak feminist bakış açısıyla değerlendirmektedir. Bu tezin amacı, kadına yönelik şiddet davalarında kadın avukatların yaşadığı sorunların, sorunları deneyimleme süreçlerinin ve bu sorunlarla başa çıkma yollarının ortaya konmasıdır. Çalışma, Eskişehir, İzmir ve İstanbul barolarına bağlı feminist kadın avukatlarla yürütülmüş alan araştırmasına dayanmaktadır. Araştırmanın sonuçları, kadın avukatların kadın olarak deneyimledikleri sorunlara mesleki alanda da maruz kaldıklarını ortaya koymaktadır. Ayrıca kadına yönelik şiddetle mücadelede üretilen politikaların yetersiz kaldığını, yasalar ve sözleşmelerin uygulama aşamasında işlevsizleştirildiğini ortaya çıkarmaktadır. Bu araştırma ataerkil hukuk sisteminde kadına yönelik şiddetin önlenmesini veya cezalandırılmasını zorlaştıran yasaların, yönetmeliklerin ve uygulamaların neler olduğunun ortaya konmasına ve bu sistemle mücadele eden feminist kadın avukatların deneyimlerinin görünür kılınmasına katkı sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
In policies to combat violence against women, constitutional regulations are prepared to protect women, but since they are not properly implemented, women continue to be victimized, subjected to violence and ultimately killed. This thesis addresses the issue of violence against women in the context of gender inequalities and evaluates it from a feminist perspective based on the experiences of women lawyers within the legal system in Turkey. The aim of this thesis is to reveal the problems experienced by women lawyers in cases of violence against women, the processes of experiencing these problems and the ways of coping with these problems. The study is based on field research conducted with feminist women lawyers affiliated to Eskişehir, İzmir and İstanbul bar associations. The results of the research reveal that women lawyers are exposed to the problems they experience as women in the professional field as well. It also reveals that the policies produced in the fight against violence against women are insufficient and that laws and conventions are rendered dysfunctional at the implementation stage. This research aims to contribute to revealing the laws, regulations and practices that make it difficult to prevent or punish violence against women in the patriarchal legal system and to make visible the experiences of feminist women lawyers who struggle against this system.