Afrika'daki küçük ve orta ölçekli işletmelerde kurumsal yönetim: Sistematik bir literatür incelemesi
Corporate governance in small and medium-sized enterprises: A systematic literature review
  1. Tez No: 817507
  2. Yazar: AMİNATA SY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışma, Afrika'daki küçük ve orta ölçekli işletmelere (KOBİ) yönelik, kurumsal yönetim üzerine yapılan araştırmaların sistematik bir literatür incelemesini sunmaktadır. Çalışmada kullanılan metodoloji, mevcut literatürden ilgili sonuçları çıkaran, analiz eden ve sentezleyen sistematik bir inceleme yaklaşımına dayanmaktadır. Çalışma kapsamında araştırmanın belirlediği kriterlere uyan, Web of Science, Scopus ve Google Scholar'da yer alan 37 araştırma incelenmiştir. Çalışmanın sonuçları, Afrika'daki KOBİ kurumsal yönetim alanında araştırmacıların odaklandığı altı temel unsuru vurgulamaktadır. Bu unsurlar arasında yönetim kurulu, sahiplik yapısı, sermaye yapısı, kurumsal yönetim uygulamaları, şeffaflık ve açıklama ile kurumsal sosyal sorumluluk yer almaktadır. Araştırmacılar bu unsurların Afrikalı KOBİ'lerin performansı üzerindeki etkisini incelemiş ve etkilerinin önemli olduğunu tespit etmiştir. Sonuçların derinlemesine analizi, bağımsız yöneticilerin varlığının, yönetimin yetkinliğinin ve yabancı mülkiyetin Afrika KOBİ'lerinin karlılığını artırmada etkili yönetişim mekanizmaları olduğunu göstermektedir. Ancak, yönetim kurulu büyüklüğü, CEO ikiliği, denetim komitelerinin varlığı, aile sahipliği, içeriden sahiplik, ifşa ve şeffaflık için performansa ilişkin farklı sonuçlar göstermektedir. Çalışma aynı zamanda Afrika KOBİ'leri bağlamında kurumsal yönetişimin keşfedilmemiş yönlerine ilişkin araştırmaların devam etmesinin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study presents a systematic review of research on corporate governance in small and medium-sized enterprises (SMEs), with a particular focus on the specific context of African SMEs. The methodology used in this study is based on a systematic review approach, which allows for the extraction, analysis, and synthesis of relevant findings from existing literature. Three renowned databases, namely Web of Science, Scopus, and Google Scholar, were consulted to identify relevant articles. A total of 37 articles published in scientific journals between 2007 and 2022 were included in this review. The results of this study highlight six key elements that most researchers focus on in the field of corporate governance of SMEs in Africa. These elements include the board of directors, ownership structure, capital structure, corporate governance practices, transparency and disclosure, and corporate social responsibility. Researchers examined the impact of these elements on the performance of African SMEs and found that their influence is significant but often mixed.Thein-depth analysis of the results indicates that the presence of independent directors, management competence, and foreign ownership are effective governance mechanisms for improving the profitability of African SMEs. However, the results are more mixed or contradictory regarding board size, CEO duality, the existence of audit committees, family ownership, insider ownership, disclosure, and transparency in relation to performance. This study also highlights the importance of further research on unexplored aspects of corporate governance in the context of African SMEs.