Covıd-19 döneminde bireylerin risk algıları, özyeterlik algıları ve salgına yönelik davranışlarında görsellerin rolü
The role of visuals in the perceptions of risk, perceptions of self-efficiency and behaviors against the epidemic in the period of Covid-19
- Tez No: 817516
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL ELCİYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Kriz durumlarında, özellikle salgın gibi ciddi halk sağlığı sorunlarında, hedef kitleye etkili bir şekilde ulaşmak son derece önemlidir. Bu noktada, görsel kullanımı risk mesajlarının etkili bir şekilde iletilmesine yardımcı olmaktadır. Salgının kontrol altına alınması ve yayılmasının önlenmesi için bireylerin risk algısı, salgına yönelik öz yeterlikleri ve davranışları büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmanın amacı, Covid-19 salgınına yönelik bireylerin maruz kaldıkları görsellerin salgına yönelik algıladıkları risk düzeyi ve öz yeterliklerini nasıl etkilendiğini ve bu etkilerin salgına yönelik davranışlarını nasıl etkileyeceğini ölçmektir. Araştırmanın uygulanması için Biga Belediyesi'nde çalışan 360 personelden ölçek ve anket yardımıyla toplanan veriler analiz edilmiştir. Tarama modelinde gerçekleştirilen araştırmada toplanan veriler, yapısal eşitlik modellemesi, t-testi ve ANOVA teknikleriyle analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; kadın çalışanların görsellere yönelik ilgisi ve algıladıkları risk düzeyi erkek çalışanlara göre anlamlı bir şekilde daha yüksektir. Eğitim seviyesi de görsellere yönelik ilgi ve algılanan risk açısından anlamlı farklılıklar yaratmaktadır. Araştırma modeli sonuçlarına göre araştırma faktörleri birbirlerini olumlu olarak etkilemektedir. Bireylerin görsellere gösterdikleri ilgi algıladıkları risk ve öz yeterlik algılarını artırmaktadır. Salgına yönelik algılamış oldukları risk ve öz yeterlik algıları ise salgına yönelik davranışlarını etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
In crises, especially in serious public health problems such as pandemic, it is extremely important to reach the target audience effectively. In this process, the use of visuals helps to convey risk messages effectively. In order to control the pandemic and prevent its spread, individuals' risk perception, self-efficacy and behaviors towards the pandemic are of great importance. The aim of this study is to measure how the visuals those individuals are exposed to about the Covid-19 pandemic affect their perceived risk level and self-efficacy for the pandemic and how these effects will affect their behavior towards the pandemic. For the implementation of the research, quantitative data were collected from 360 personnel working in Biga Municipality with the help of scales and questionnaires. Structural equation modeling, t-test and ANOVA techniques analyzed the data collected in the survey conducted in the survey model. According to the research results, female employees' interest in visuals and their perceived risk level are significantly higher than male employees are. Education level also creates significant differences in terms of interest and perceived risk towards visuals. According to the results of the research model, the research factors affect each other positively. Individuals' interest in visuals increases their perceived risk and self-efficacy perceptions. Perceived risk and self-efficacy for the epidemic, on the other hand, affect their behavior towards the epidemic.