Sosyal medyada sporcu markalaşması: Instagram takipçilerinin istek ve beklentilerini keşfetmeye yönelik bir karma yöntem araştırması
Athlete branding in social media: A mixed method research to discover the wishes and expectations of Instagram followers
- Tez No: 817522
- Danışmanlar: PROF. DR. SEZEN ÜNLÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, İletişim Bilimleri, Sports, Communication Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 259
Özet
Bu çalışma sosyal medyada sporcu markalaşması konusu üzerinedir. Amaç, sporcuların sosyal medya takipçilerinin (hedef kitlelerinin) istek ve beklentilerini çeşitli açılardan keşfetmektir. Çünkü sporcu markalaşması açısından hedef kitlelerin istek ve beklentileri, dikkate alınması gereken önemli bir bileşendir. Diğer bir ifadeyle sporcu markalaşması faaliyetleri, hedef kitlelerin istek ve beklentileri doğrultusunda gerçekleştirilmelidir. Bu açıdan bu çalışmada, hedef kitlelerin istek ve beklentileri noktasına eğilinmiş ve bu kapsamda, uygulayıcılar için yol gösterici nitelikte olan çeşitli bulgular elde edilmiştir. Çalışmanın deseni, keşfedici sıralı desendir. Bu doğrultuda nitel aşamada katılımcıların istek ve beklentilerinin neler olduğu tespit edilmiş ve ardından da bu istek ve beklentiler; cinsiyet, sosyal kuşak ve sosyal statü değişkenleri açısından karşılaştırılmıştır. Nicel aşamada ise katılımcıların, nitel aşamada tespit edilmiş olan istek ve beklentilere dair katılım düzeyleri ortaya çıkarılmıştır. Nicel aşamada ayrıca, katılımcıların her bir istek ve beklenti maddesine yönelik katılım düzeylerinin; cinsiyet, sosyal kuşak ve sosyal statü değişkenleri açısından değişip değişmediği de incelenmiştir. Bu nicel analizlerin amacı, nitel bulguları daha geniş kapsamda sınamak ve geliştirmektedir. Sonuç olarak ortaya çıkmış olan nicel bulgular, nitel bulguları büyük oranda desteklemiştir.
Özet (Çeviri)
This study is about athlete branding in social media. The aim is to explore the wishes and expectations of the athletes' social media followers (target audiences) from various perspectives. Because in terms of athlete branding, the wishes and expectations of the target audiences are an important component that should be taken into account. In other words, athlete branding activities should be carried out in line with the wishes and expectations of the target audience. In this respect, this study focused on the wishes and expectations of the target audience, and this context, various findings that were guiding for practitioners were obtained. The desingn of the study follows an exploratory sequential pattern. In this direction, the wishes and expectations of the participants were determined at the qualitative stage, and then these requests and expectations; were compared in terms of gender, social generation, and social status variables. In the quantitative stage, the participation levels of the participants regarding the wishes and expectations determined in the qualitative stage were revealed. At the quantitative stage, the participants' level of participation for each request and expectation item was also examined to see if it changed in terms of gender, social generation, and social status variables. The purpose of these quantitative analyses is to test and broaden the understanding of the qualitative findings. The quantitative findings that emerged as a result largely supported the qualitative findings.