Bölgesel uluslararası toplum olarak arktik: Yüksek Kuzey'de iş birliği ve çatışmanın incelenmesi
The arctic as a regional international society: Examining cooperation and conflict in the High North
- Tez No: 817524
- Danışmanlar: PROF. DR. CENAP ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışma, Arktik bölgesini İngiliz Okulu merceğinden analiz etmeyi, özellikle de bölgede mevcut olan birincil kurumları ve uluslararası toplumu araştırmayı amaçlamaktadır. Çalışma, Arktik'i bölgesel bir uluslararası toplum olarak ele almakta ve Arktik bölgesel uluslararası toplumunun şekillendirilmesinde diplomasi ve uluslararası hukuk kurumlarının rolünü araştırmaktadır. Çalışma, Arktik bölgesel uluslararası toplumunun Arktik devletleri arasında iş birliğini teşvik edecek şekilde inşa edildiğini ve ilgili tüm tarafların çıkarlarına hizmet edecek kurallara dayalı bir bölgesel düzen kurulduğunu savunmaktadır. Arktik Konseyi, Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesi, bölge devletleri arasında yapılan deklarasyonlar ve antlaşmaların incelenmesi yoluyla, Arktik bölgesel düzenini destekleyen ana kurumlar tanımlanmakta ve bunların bölgesel bir uluslararası toplumun oluşumuna ne derece katkıda bulunduğunu analiz edilmektedir. Bu çalışma, bölgesel uluslararası toplumun oluşumuna katkıda bulunan bileşenlerin işlevlerini ve Arktik bölgesini uluslararası ilişkilerde istisnai kılan değerleri, kuralları ve kurumsal çerçeveyi anlamanın önemini vurgulamaktadır. Genel olarak bu çalışma, bölgesel uluslararası toplumlar üzerine büyüyen literatüre katkıda bulunmayı ve uluslararası sistem içinde benzersiz bir bölge olarak Arktik 'in daha iyi anlaşılmasını sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the Arctic region through the English School Theory, specifically exploring the primary institutions and international society present in the region. It considers the Arctic as a regional international society and explores the role of diplomacy and international law institutions in shaping the Arctic regional international society. It argues that the Arctic regional international society has been built in a way that fosters cooperation among Arctic states and establishes a rules-based regional order that serves the interests of all parties involved. Through an examination of the Arctic Council, the United Nations Convention on the Law of the Sea, and declarations and agreements among the states of the region, it identifies the main institutions underpinning the Arctic regional order and analyzes the extent to which they have contributed to the formation of a regional international society. This study emphasizes the importance of understanding the functions of the components that contribute to the formation of a regional international society and the values, rules and institutional framework that make the Arctic exceptional in international relations. Overall, this study aims to contribute to the growing literature on regional international societies and provide a better understanding of the Arctic as a unique region within the international system.