Kargo firmalarına ilişkin algılanan hizmet kalitesi ve itibarın ölçümlenmesi
Measuring the perceived service quality and reputation regarding cargo companies
  1. Tez No: 817563
  2. Yazar: NEBİYE ÖZAYDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN EROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, kargo firmalarına ilişkin algılanan hizmet kalitesi ve kurumsal itibar ilişkisini belirlemeye yöneliktir. Genel tarama deseninde yürütülen araştırmanın verileri çevrimiçi anket yoluyla toplanmıştır. Araştırmanın veri toplama aracı; üç bölüm içermektedir. Birinci bölüm, demografik özellikleri belirlemeye yönelik sorulardan, ikinci ve üçüncü bölüm algılanan hizmet kalitesini ve kurumsal itibarı belirlemeye yönelik Likert ölçeklerinden oluşmaktadır. Algılanan hizmet kalitesini ölçmek için SERVQUAL ölçeği, kurumsal itibarı ölçmek için İtibar Katsayısı Ölçeği kullanılmıştır. Hazırlanan veri toplama aracı, pandemi sürecinde kargo hizmeti almış ve almakta olan 2581 bireysel kullanıcıya uygulanmıştır. Araştırma verilerinin analizi SPSS istatistik paket programı ve Amos 23.0 programı aracılığıyla gerçekleşmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, kargo hizmeti alanların algılanan hizmet kalitesi puanları ile kurumsal itibar algıları arasında güçlü bir ilişki vardır. İtibar ve kalite hizmet algısı kargo hizmeti sektöründe birbiriyle ilişkili iki önemli değişkendir. Kullanıcıların cinsiyet, yaş, medeni durum, eğitim durumu ve kargo kullanma sıklıkları da bu değişkenleri algılayışlarını etkilemektedir. Hizmet algısı ve itibar stratejileri için kargo şirketlerinin bu özelliklere ilişkin stratejiler geliştirmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the relationship between perceived service quality and corporate reputation of cargo companies. The data of the research, which was conducted in a general survey design, were collected through an online survey. The data collection tool of the research includes three sections. The first part consists of questions to determine demographic characteristics, while the second and third parts consist of likert-type scales to determine perceived service quality and corporate reputation. SERVQUAL scale was used to measure perceived service quality and Reputation Coefficient Scale was used to measure corporate reputation. The data collection tool was applied to 2581 individual users who received Cargo service service during the pandemic process. The analysis of the research data was carried out through SPSS program and Amos 23.0 program. According to the results of the research, there is a strong relationship between the perceived service quality scores of cargo service users and their perceptions of corporate reputation. Reputation and quality service perception are two important interrelated variables in the cargo service sector. Users' gender, age, marital status, education level and frequency of cargo use also affect their perception of these variables. For service perception and reputation strategies, cargo companies need to develop strategies related to these varibales and characteristics.