Kardiyopulmoner bypassta kullanılan farklı yüzey alanlarına sahip membran oksijenatörlerin oksijen transferi ve hemoliz üzerine etkisi
The effect of membrane oxygenators with different surface areas used in cardiopulmonary bypass on oxygen transfer and haemolysis
  1. Tez No: 817564
  2. Yazar: BEYZA GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KOCAİLİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Perfüzyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Perfüzyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET KARDİYOPULMONER BYPASSTA KULLANILAN FARKLI YÜZEY ALANLARINA SAHİP MEMBRAN OKSİJENATÖRLERİN OKSİJEN TRANSFERİ VE HEMOLİZ ÜZERİNE ETKİSİ Günümüzde farklı özelliklere sahip birçok kalp akciğer makinası ve oksijenatör bulunmaktadır. Hasta güvenliği açısından oksijenatör seçimi ve uygunluğu önem kazanmaktadır. Bu çalışmada kardiyopulmoner baypas esnasında farklı yüzey alanına sahip oksijenatörlerin açık kalp cerrahisi geçiren hastalar üzerindeki oksijen sunumuna etkisi ve klinik sonuçları karşılaştırılmıştır. Şubat 2019 ile Nisan 2019 arasında İstanbul Koşuyolu kalp merkezinde açık kalp operasyonu geçirmiş olan hastaların dahil edildiği tek merkezli, kesitsel, retrospektif taramaya dayalı bir araştırmadır. Hastalar operasyon esnasında kullanılan oksijenatör türüne göre 4 farklı gruba ayrılmıştır. Oksijen transferini değerlendirmek üzere pO2 / FiO2 oranı kullanılmıştır. Çalışmaya dahil edilen 120 hastanın 89'u erkek (%74,2) idi. Hastaların yaş ortalaması 60,09 + 11,13 yıl, Vücut yüzey alanı (kg/m2) ortalaması 1,89 + 0,14 olarak bulundu. Kardiyopulmoner baypas sonu hematokrit düzeyindeki değişim yönünden gruplar arasında fark gözlenmedi (p=0,853).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE EFFECT OF MEMBRANE OXYGENATORS WITH DIFFERENT SURFACE AREAS USED IN CARDIOPULMONARY BYPASS ON OXYGEN TRANSFER AND HAEMOLYSIS There are many heart-lung machines and oxygenators with different features. In terms of patient safety, the selection and suitability of oxygenators are important. In this study, the effects of oxygenators with different surface areas on oxygen delivery during cardiopulmonary bypass on patients undergoing open heart surgery and clinical outcomes were compared. This is a single-center, cross-sectional, retrospective survey based on patients who had an open heart operation at Istanbul Koşuyolu heart center between February 2019 and April 2019. Patients were divided into 4 different groups according to the type of oxygenator used during the operation. The pO2/FiO2 ratio was used to evaluate oxygen transfer. Of the 120 patients included in the study, 89 were male (74.2%). The mean age of the patients was 60.09 + 11.13 years and the mean body surface area (kg/m2) was 1.89 + 0.14. No difference was observed between the groups in terms of the change in haematocrit level at the end of cardiopulmonary bypass (p=0.853).