Obezitede Sitagliptin tedavisinin farklı dokularda LPIN 2 ve SIRT 6 gen ifadesinin analizi
Analysis of LPIN 2 and SIRT 6 Gene expression in different tissues of Sitagliptin treatment in obesity
- Tez No: 817570
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLPER NACARKAHYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Obezite en riskli hastalıklar arasında beşinci sıradadır. Tip 2 diyabet ve insülin direncine bağlı, bozulmuş glikoz toleransıyla bağlantılıdır. Pankreastaki beta hücrelerinin hasarı; iskelet kası, karaciğer ve yağ dokuları tarafından kullanılan glikozu etkileyen insülin eksikliğine yol açar. LPIN 2, hücresel lipid metabolizmasını, doğal bağışıklığı, serebellum fonksiyonunu ve bağırsak lipoprotein mekanızmasındaki fosfatidik asit fosfatazları etkileyen LPIN protein ailesinin bir üyesidir. LPIN 2 böbrek gastrointestinal kanallarında, akciğer, eritrositler, tükürük bezleri, adipoz doku ve lenfoid hücrelerinde bulunmaktadır. SIRT 6 ise DNA onarımı, telomerlerde, glikoz ve lipid metabolizmasını düzenleyerek hücresel homeostazı etkiler, böylece diyabet, obezite, kalp hastalığı, kanser gibi hastalıkları ve ayrıca enfeksiyon da dahil olmak üzere yaşlılıkla ilgili birçok metabolik yolu etkiler. Sitagliptin; DPP-4 inhibitörü olarak diyabet tedavisinde kullanılan antidiyabetik bir ilaçtır. Çalışmamızda deneysel hayvan modelleri oluşturarak Tip 2 diyabette kullanılan sitagliptini, obezite tedavisinde kullanarak farklı tedavi yöntemleri geliştirme amaçlandı. 32 wistar albino sıçanın, 16 tanesi normal yem ile beslenip 8 tanesine sitagliptin verildi, 16 tanesi yüksek yağlı diyetle obez yapılıdı ve obez yapılan sıçanların 8 tanesine sitagliptin verildi. Hayvanlar; Kontrol, Kontrol + Sitagliptin, Obez, Obez + Sitagliptin gruplarına ayrıldı. 32 wistar albino sıçanın 24'ünün karaciğer kas ve yağ dokularında LPIN 2 ve SIRT 6 genlerinin mRNA düzeylerine RT-PCR yöntemi ile bakıldı ve istatiksel olarak değerlendirldi.
Özet (Çeviri)
Obesity ranks fifth among the most risky diseases. It is linked to impaired glucose tolerance due to type 2 diabetes and insulin resistance; Damage to beta cells in the pancreas can lead to insulin deficiency, which affects glucose used by skeletal muscle, liver, and adipose tissues. LPIN 2 expression is increased in the liver of mice with an obese model due to a high-fat diet. Overexpression of LPIN 2 impairs insulin signaling in the liver. SIRT 6, on the other hand, influences cellular homeostasis by regulating DNA repair, telomere maintenance, glucose and lipid metabolism, thereby influencing diseases such as diabetes, obesity, heart disease, cancer, as well as many metabolic pathways associated with aging, including infection. In our study, it was aimed to develop different treatment methods by using sitagliptin, which is used in Type 2 diabetes, in the treatment of obesity by creating experimental animal models. Of 32 wistar albino rats, 16 of them were fed with normal chow and 8 of them were given sitagliptin, 16 of them were obese on a high-fat diet and 8 of the obese rats were given sitagliptin. Animals were divided into Control, Control + Sitagliptin, Obese, Obese + Sitagliptin groups. The mRNA levels of LPIN 2 and SIRT 6 genes in the liver, muscle and adipose tissues of 24 of 32 wistar albino rats were measured by RT-PCR method and statistically evaluated