Tip 2 diabetes mellitus tanılı hastaların tedavisinde metformin monoterapisi ile metformin ve dipeptidil peptidaz-4 inhibitörleri kombinasyon tedavisinin retrospektif olarak karşılaştırılması
A retrospective comparison of metformin monotherapy and combination therapy with metformin and dipeptidyl peptidase-4 inhibitors in the treatment of patients diagnosed with type 2 diabetes mellitus
- Tez No: 937132
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMİT YILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Giriş ve Amaç Tip 2 diabetes mellitus (T2DM) prevalansı, yüksek obezite oranı ve sedanter yaşam tarzı nedeniyle küresel ölçekte hızla artmaktadır. Uluslararası Diyabet Federasyonu'na (IDF) göre, dünya genelinde 537 milyon yetişkin diyabet hastası bulunmakta olup, bu sayının 2045 yılına kadar %46 oranında artması beklenmektedir. Diyabete bağlı komplikasyonları önlemek için etkin glisemik kontrol kritik öneme sahiptir. T2DM tedavisinde ilk basamak olarak metformin önerilse de, DPP-4 inhibitörleri ile kombinasyon tedavisinin daha etkili olabileceği öne sürülmektedir. Bu çalışmada, metformin monoterapisi ile metformin-DPP-4 inhibitörü kombinasyonunun HbA1c üzerindeki etkileri karşılaştırılmıştır. Gereç ve Yöntem Bu retrospektif çalışmada, üçüncü basamak bir hastanede takip edilen 100 T2DM hastasının verileri incelenmiştir. Hastalar, metformin (n=27), metformin-sitagliptin (n=10), metformin-linagliptin (n=29), metformin-vildagliptin (n=27) ve metformin-saksagliptin (n=2) gruplarına ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim The prevalence of type 2 diabetes mellitus (T2DM) is rapidly increasing worldwide due to high obesity rates and sedentary lifestyles. According to the International Diabetes Federation (IDF), there are currently 537 million adults with diabetes globally, and this number is expected to increase by 46% by 2045. Effective glycemic control is crucial in preventing diabetes-related complications. Although metformin is recommended as the first-line treatment for T2DM, recent studies suggest that combination therapy with dipeptidyl peptidase-4 (DPP-4) inhibitors may provide better glycemic control. This study compares the effects of metformin monotherapy and metformin-DPP-4 inhibitor combination therapy on HbA1c levels. Materials and Methods This retrospective study analyzed data from 100 T2DM patients followed in the internal medicine outpatient clinic of a tertiary hospital. Patients were categorized into five groups: metformin (n=19), metformin-sitagliptin (n=23), metformin-linagliptin (n=29), metformin-vildagliptin (n=27), and metformin-saxagliptin (n=2).