Çocuk ve ergen madde bağımlılarında üst biliş işlevleri ve depresyonun incelenmesi
Child and adolescent substance metacognition functions and depression examination
  1. Tez No: 817608
  2. Yazar: EMİNE GÜDEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ ERSÖĞÜTÇÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma çocuk ve ergen madde bağımlıları üzerinde üstbiliş işlevleri ve depresyonun incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmanın evrenini, Türkiye'nin bir ilinde bulunan Çocuk ve Ergen Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezinde 1 Ocak 2022 – 31 Ağustos 2022 tarihleri arasında tedavi gören madde kullanım bozukluğu tanısı almış, iletişim ve işbirliğine açık, araştırmaya alınma kriterlerini taşıyan 160 hasta oluşturmuştur. Çalışmanın örneklemi Epi İnfo Programı kullanılarak %95 güven aralığı %5 hata payı ile 101 birey olarak belirlenmiştir. Çalışma 102 birey ile tamamlanmıştır. Verilerin toplanmasında araştırmacılar tarafından geliştirilen Kişisel Bilgi Formu, Çocuklar için Depresyon Ölçeği (ÇDÖ) ve Üstbiliş Ölçeği Çocuk ve Ergen Formu (ÜBÖ-ÇE) kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde yüzdelik, median değerleri, standart sapma, aritmetik ortalama, t testi, ANOVA testi, Tukey testi, Pearson Çarpım Momentler Korelasyon ve Sperman Sıra Korelasyon analizi kullanılmıştır. Bu çalışmada ÇDÖ toplam puan ortalaması 24,17±9,11; ÜBÖ-ÇE toplam puan ortalaması 63,75±11,67 olarak bulunmuştur. Çocuk Depresyon Ölçeği ile Üstbiliş Ölçeği Çocuk Ergen Formu arasında anlamlı ilişki bulunmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine metacognitive functions and depression on child and adolescent substance addicts. The population of the study consisted of 160 patients diagnosed with substance use disorder, who were treated at a Child and Adolescent Substance Addiction Treatment Center in a city in Turkey, between January 1, 2022 and August 31, 2022, open to communication and cooperation, and fulfilling the inclusion criteria. The sample of the study was determined as 101 individuals with a 95% confidence interval and a 5% margin of error using the Epi Info Program. The study was completed with 102 individuals. Personal Information Form, Children's Depression Scale (CDI) and Metacognition Scale Child and Adolescent Form (MCQ-CE) developed by the researchers were used to collect data. Percentage, median values, standard deviation, arithmetic mean, t test, ANOVA test, Tukey test, Pearson Product Moments Correlation and Sperman Rank Correlation analysis were used to evaluate the data. In this study, the mean CDS total score was 24.17±9.11; The mean MCQ-CE total score was found to be 63.75±11.67. There was no significant relationship between Child Depression Scale and Child Adolescent Form of Metacognition Scale (p>0.05).