Depresyon tanılı hastaların çocukluk çağı travmaları ile aleksitimi, dürtüsellik ve intihar olasılığı arasındaki ilişki
The relationship between childhood traumas and alexitimia, impulsiveness and suicide possibility of patients diagnosed with depression
- Tez No: 817607
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURGÜL ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırma depresyon tanılı hastaların çocukluk çağı travmaları ile aleksitimi, dürtüsellik ve intihar olasılığı arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı nitelikte olan bu araştırma, 01 Kasım 2021- 02 Mayıs 2022 tarihleri arasında T.C. Sağlık Bakanlığı Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri Servisinde yatan ve ayaktan tedavi edilmek üzere başvuran 149 depresyon hastasıyla yapılmıştır. Araştırma verileri 'Kişisel Bilgi Formu', 'Beck Depresyon Envanteri(BDE), 'Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği(ÇÇTÖ)', 'Perth Aleksitimi Ölçeği(PAÖ)', 'İntihar Olasılığı Ölçeği(İOÖ)' ve 'Barratt Dürtüsellik Ölçeği-11(BDÖ)' ile yüz yüze görüşme yöntemi ile toplanmıştır. Verilerin analizi bilgisayar ortamında İstatistik Programı SPSS 22.0 ile yapılmıştır. Çalışmaya katılan depresyon tanılı hastaların %69.8'inin kadın, %30.2'sinin erkek olduğu, yaş ortalamalarının 41.49 ± 13.16(18-69 yaş arası), %32.21'inin lise mezunu, %57.05'inin evli, %47.65'inin ev hanımı, %38.26'sının özkıyım girişimi olduğu belirlenmiştir. Hastaların Beck Depresyon Envanteri toplam puan ortalamasının 31.3 ± 9.25, Çocukluk Çağı Travma Ölçeği toplam puan ortalamasının 72.11 ± 24.33, İntihar Olasılığı Ölçeği toplam puan ortalamasının 82.03 ± 10.71 , Perth Aleksitimi Ölçeği toplam puan ortalamasının 97.08 ± 36.96, Barratt Dürtüsellik Ölçeği toplam puan ortalaması 66.91 ± 9.81 olduğu saptandı. BDE ile ÇÇTÖ, PAÖ, İOÖ ve BDÖ arasında pozitif yönlü ve istatistiksel olarak anlamlı ilişki belirlendi (p0,05). Hastaların depresyon belirtilerinin, çocukluk çağı travmalarının, intihar olasılıklarının yüksek düzeyde, dürtüselliklerinin orta düzeyde ve aleksitimiye eğilimli oldukları belirlendi. Çocukluk çağı travması yaşayan depresyon hastalarının aleksitimi, intihar olasılığı ve dürtüsellik yönünden psikiyatri hemşireleri tarafından değerlendirilmesi ve psikoeğitim ve psikoterapi programları ile başa çıkma yöntemlerinin öğretilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the relationship between childhood traumas and alexithymia, impulsivity and suicide probability of patients diagnosed with depression. This descriptive research was conducted between 01 November 2021 and 02 May 2022 on 149 depressed patients who were admitted to the Psychiatry Service of T.R Ministry of Health ,Healthcare Sciences University Dışkapı Yıldırım Beyazıt Training and Research Hospital for outpatient treatment. Research data were collected via the 'Personal Information Form', 'Beck Depression Inventory (BDI), 'Childhood Traumas Scale (CTS)', 'Perth Alexithymia Scale (PAS)', 'Suicide Probability Scale(SPS)' and ' Barratt Impulsiveness Scale-11' (BIS)' and face-to-face interview methods. The analysis of the data was done via the Statistical Programm SPSS 22.0 in computer environment.It has been stated that 69.8% of the patients diagnosed with depression who participated in the study were female, 30.2% were male, their age average was 41.49 ± 13.16 (between 18-69 years), 32.21% were high school graduates, 57.05% were married, 47.65% were housewives and that 38.26% of them were suicide attempts. It was detected that Beck Depression Inventory total score average of the patients was 31.3 ± 9.25, Childhood Trauma Scale average total score was 72.11 ± 24.33, Suicide Probability Scale average total score was 82.03 ± 10.71, Perth Alexithymia Scalea average total score was 97.08 ± 36.96 and Barratt Impulsiveness Scale average total score was 66.66 ± 9.81. A positive and statistically significant relationship was determined between CTS , PAS, SPS, and BIS (p0.05). It was found that the depression symptoms, childhood traumas, and suicide probability of the patients were high, their impulsiveness was moderate, and they were prone to alexithymia. It is recommended that patients with depression who have experienced childhood trauma be evaluated by psychiatric nurses in terms of alexithymia, suicide probability and impulsiveness and they should be taught the methods how to cope with psychoeducation and psychotherapy programs.