Eurohockey Indoor Clup 2022 Men organizasyonuna katılan sporcuların durumluk kaygı düzeylerinin mental iyi oluşlarına ve psikolojik dayanıklıklarına etkisi
The effect of statutory anxiety levels on mental welness and psychological stability of athletes participating in Euro Hockey Indoor Clup 2022 Men's organization
  1. Tez No: 817622
  2. Yazar: MEHMET ALİ CEYLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmanın amacı Eurohockey indoor clup 2022 erkekler organizasyonuna katılan sporcuların durumluk kaygı düzeylerinin mental iyi oluşlarına ve psikolojik dayanıklılıklarına etkisini incelemektir. Bu amaçla çalışmaya 70 sporcu katılmıştır. Sporculara durumluk kaygı, mental iyi oluş ve psikolojik dayanıklılık anketleri uygulanmıştır. Elde edilen verilerin analizi için SPSS 22.0 paket programı kullanılmıştır. Analizler için One Way Anova testi kullanılmıştır. Ortaya çıkan anlamlı farklılıkların hangi grup lehine olduğunu belirlemek için ise Post Hoc LSD tekniğinden faydalanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre sporcuların durumluk kaygı düzeyleri, mental iyi oluş ve psikolojik dayanıklılık düzeyleri birbirlerinden anlamlı derecede farklılaşmıştır. Buna ek olarak durumluk kaygı düzeylerinin mental iyi oluş ve psikolojik dayanıklılık üzerinde etkisinin incelendiği verilerde de yine sporcular arasında anlamlı farklılıklar elde edilmiştir. Sonuç olarak sporcuların durumluk kaygı düzeylerinin mental iyi oluş ve psikolojik dayanıklılık üzerine anlamlı etki oluşturduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of the state anxiety levels of the athletes participating in the Eurohockey indoor club 2022 men's organization on their mental well-being and psychological resilience. For this purpose, 70 athletes participated in the study. State anxiety, mental well-being and psychological resilience questionnaires were administered to the athletes. SPSS 22.0 package program was used for the analysis of the obtained data. One Way Anova test was used for analysis. Post Hoc LSD technique was used to determine the significant differences in favor of which group. According to the results obtained, the state anxiety levels, mental well-being and psychological resilience levels of the athletes differed significantly from each other. In addition, significant differences were found among the athletes in the data examining the effects of state anxiety levels on mental well-being and psychological resilience. As a result, it can be said that the state anxiety levels of the athletes have a significant effect on mental well-being and psychological resilience.