Üniversite öğrencilerinde sanal gerçeklik ve gerçek dart atışı sırasında kalp atım hızı değişkenliğinin kişilik ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship of heart rate variability with personality during virtual reality and real darts in university students
- Tez No: 817621
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN ZEKİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sporda Psikososyal Alanlar Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç : Bu araştırmada, rekreatif olarak dart sporu ile uğraşan üniversite öğrencilerinin kişilik özellikleri ve kalp atım hızı değişkenliği ilişkisinin; sanal gerçeklik dart atışı ve gerçek dart atışı bağlamında incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem : Araştırmanın örneklemini rekreatif olarak dart sporu ile uğraşan 18 yaş ve üzeri 17 kadın, 23 erkek (N=40) üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Katılımcılara, araştırmacı tarafından hazırlanan Sosyo Demografik Bilgi Formu ve 5 Faktör Kişilik Envanteri Kısa Formu uygulanmıştır. Kalp atım hızı değişkenliği ölçümü, BioTrace+ Nexus-10 cihazı ve ilgili eklentileri ile cihazın kendi yazılımı kullanılarak yapılmıştır. Sanal gerçeklik ortamı için HTC Vive sanal gerçeklik gözlüğü sistemi kullanılmıştır. Sanal gerçeklik dart atışı, Steam oyun kütüphanesinde bulunan VR Darts isimli oyun ile uygulanmıştır. Bulgular : Gerçek dart atışı esnasında elde edilen kalp atım hızı değişkenliği, kalp atım hızı ve solunum ile kişilik özellikleri arasında yalnızca ortalama solunum ile gelişime açıklık özelliği arasında bir korelasyon bulunmuştur. Sanal gerçeklik dart atışında ise herhangi bir korelasyon bulunamamıştır. Bu sebeple sanal ve gerçek dart atışında psikofizyolojik değişkenler ile kişilik özellikleri arasındaki ilişkinin oldukça kısıtlı olduğu söylenebilir. Ayrıca sanal ve gerçek dart atışında psikofizyolojik değişkenlerin istirahat bölümünden atış bölümüne değişimleri karşılaştırıldığında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Bu sanal gerçeklik dart atışı ve gerçek dart atışı esnasında psikofizyolojik tepkilerin benzer olduğunu göstermektedir. Anahtar Kelimeler : Sanal Gerçeklik, KAHD, Dart Atışı, Kişilik
Özet (Çeviri)
Objective : The study is aimed to examine the relationship between personality traits and heart rate variability for virtual reality (VR) dart shooting and real dart shooting in university students engaged in darts recreationally. Material and Methods : The sample of the study consists of 17 female and 23 male (N=40) aged 18 and over university students engaged in darts recreationally. For participants, Socio-Demographic Information Form by the researcher and the 5 Factor Personality Inventory Short Form were administered. Heart rate variability was measured with the BioTrace+ Nexus-10 device, related accessories, and its software. Virtual reality environment was created through HTC Vive virtual reality glasses system. Virtual reality dart shooting was performed with the game“VR Dart”. Findings : A correlation was found between heart rate variability, heart rate and respiration obtained during real dart throwing and personality traits only between mean respiration and openness to improvement trait. No correlation was found in virtual reality dart throwing. Therefore, it can be said that the relationship between psychophysiological variables and personality traits in virtual and real dart throwing is quite limited. In addition, no significant difference was found when the changes of psychophysiological variables from the resting part to the throwing part in virtual and real dart throwing were compared. This suggests that psychophysiological responses during virtual reality dart throwing and real dart throwing are similar. Keywords : Virtual Reality, HRV, Dart Throw, Personality