Türkiye'de özelleştirme uygulamaları karşısında sendikaların tavrı
Trade union reactions against privatization implementations in Turkey
  1. Tez No: 81767
  2. Yazar: NİLÜFER KAYNAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERRİN ATAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 257
Özet
ÖZET Küreselleşme, kapitalizmin yeniden yapılanmasının bir aşamasıdır ve sermayenin uluslararasılaşması bu aşamayı en iyi şekilde tanımlamaktadır. Özelleştirme ise küreselleşmenin temel iktisadi aracıdır. Son yirmi yılın neo-liberal politikalarının ve son on yılın küreselleşme hareketinin bir aracı olarak bütün dünyada uygulanan özelleştirme politikasının amacı, devletin ekonomik rolünü azaltmak ve böylece kapitalist sistemin küresel anlamdaki egemenliğini pekiştirmektir. Özelleştirme, hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerde farklı düzeylerde kullanılmaktadır. Ne var ki, gelişmekte olan ülkeler kamu girişimlerini özelleştirirken yarardan çok zarar görmektedir. Uluslararası Para Fonu ve Dünya Bankası, gelişmekte olan ülkeler için özelleştirme programları hazırlamaktadır ve bu ülkeler borç istediklerinde en karlı kamu işletmelerini özellikle yabancılara satmaya zorlanmaktadır. Bu uygulamalar sonucunda dış borçların daha da arttığı, vergi gelirlerinin azaldığı, gelir dağılımının bozulduğu ve en önemlisi işsizliğin arttığı ve sendikalaşma oranının düştüğü görülmektedir. Türkiye'de de 1980'lerden beri neo-liberal politikalar ve makro istikrarı sağlamaya yönelik özelleştirme politikaları uygulanmaya başlanmıştır. Sonuç ise, yukarıda belirttiklerimizden pek farklı olmamıştır. Bu çalışmada, özelleştirmenin sosyal etkilerinin incelenmesi temel alınmıştır. Çalışanlar ve sendikalar açısından olumsuz etkileri olan özelleştirme uygulamaları karşısında sendikaların tavrı, çeşitli yönleriyle ortaya konmuştur. Çalışmamızda, Türkiye'de KİT'lerin özelleştirilmesi politikasının gelişimi, özellikleri ve sonuçlan hakkında da bilgi verilmiş, özelleştirmenin çalışanlar ve sendikalar üzerinde etkileri ayrıntılı olarak incelenmiştir. Bugüne kadar ki uygulama sonuçları itibariyle, Türkiye'de sendikaların büyük bir kısmı KİT'lerin özelleştirilmesine karşı mücadele vermektedir. Özelleştirmenin önlenebilmesi için kamuoyunu aydınlatma, kitlesel gösteriler yapma, parlementoyu kullanma, üretimden gelen gücü kullanma, yargı yoluna başvurma gibi pek çok mücadele yoluna başvurulmuştur. Ancak gerek konfederasyonların gerekse sendikaların özelleştirme konusundaki mücadele ve faaliyetlerinin yeterli olduğunu söyleyemiyoruz. Bugün gelinen noktada özelleştirmeye daha etkin şekilde karşı çıkılması, tek tek işletme bazındaki direnişleri aşan ortak mücadele hattı oluşturulması gerekmektedir.Nitekim; son dönemlerde POAŞ'ın özelleştirilmesi ve SEKA'nın kapatılmasına karşı birlikte verilen mücadeleler başarıya ulaşmıştır ve benzer örneklerin gelecekte de görülmesi hedeflenmektedir. Bugün KİT'lere, kamu kuruluşlarına, devletin ekonomik ve sosyal işlevlerine sahip çıkılması, onları geliştirerek, yeniden yapılandırarak ve özerkîeştirerek mümkün olabilecektir. Bu noktada, çalışanlara ve onların temsilcisi olan sendikalara önemli görev ve sorumluluklar düşmektedir. 2UO
Özet (Çeviri)
SUMMARY Globalization is a stage of the restructuring of capitalizm and the internationalizing of capital bestly describes this stage. However, privatizations is the principle economic instrument of globalization. The general aim of the privatization policy implemented all around the world as an instrument of globalization movement and the neo-liberal policies within the last twenty years is to describes the role of the state in economy and intensify the sovereignty of capitalist system in the global arena. Privatization is implemented differetly both in developed and the developing countries. But however in the developing countries privatization implementations are becoming harmful instead of being beneficial for the state. International Money Fund and World Bank prepares privatization programs for the developing countries and when these countries make a request for credit, they are forced to sell their profitable public enterprises especially to the foreigners. As a result of these implementations, we can see an increase in the external dept, decrease in the tax income, deterioration in income distribution, and the most important of them all, increase in unemployment and decrease in the rate of unionization. As of the 80's neo- liberal policies towards ensuring macro- economic stability were being implemented in Turkey. The results however were not much different than the ones we indicated above. Examining the social effects of privatization is the base of this study. Trade Union reactions against privatization implementations having a negative effect over workers and unions are put forward. The development of the policy of privatising the State Economic Enterprises(SEESs), its characteristics and result are also evoluated in our study. The effects of privatization over the workers and the unions are examined in detail. As of the results encountered till this day, most of the unions are struggling against the privatizations of SEEs. Many actions like forming a public awareness, having mass demonstrations, using the parliament, using the force coming from production, legal action were taken to prevent privatization. However, we can not say that these actions and struggles of the unions or confederations are sufficient enough. Today it is necessary to stand against privatization more effectively and form a joint struggle line that is much stronger than shop level actions. However, joint struggle implemented to prevent the privatization of State Petroleum and State Paper Enterprises have reached to a success and similar examples are planned to occure in the future. The only possibility to protect the state enterprises, public associations and the economic and social functions of the state is by developing and restructuring them and also by giving their autonomy. In this point, the workers and their represantative trade unions have an important mission and responsibility.