El-Mütenebbi'nin şiirinde medh
Appaisal in poetry of el-Mütenebbi
  1. Tez No: 81766
  2. Yazar: GORAN SELAHATTIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEDRETTİN AYTAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
ÖZET Tezde, Abbasi dönemi Arap Edebiyatının ünlü şairi el- Mütenebbi (303h-354h) ' nin şiirinde esas olarak medih konusunu nasıl işlediği ele alınmıştır. Girişte, şairin yaşadığı ^dönem hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölüm, Arap şiirinde genel olarak medih sanatı ve el-Mutenebbi'nin şiir kültürü ve şairliği hakkında bilgiler işlenmektedir. tkinci bölümde şairin, yazdığı kişilere göre medhleri ele alınmıştır. Bunlar, sırasıyla devrin devlet büyükleri Seyfu'd - Devle, kafur el-Ihşidi, Bedir bin Ammâr, Ebû' 1 - Aşâir, tbnu' 1 - Amid ve Azdu'd - Devle için söylediği medih şiirleridir. Üçüncü bölümde, el-Mutenebbi'nin medih şiirlerinin dil ve üslup özellikleri incelenmiştir. El-Mutenebbi ile diğer bir medih şairi olan Ebü-Temmâm arasında medih şiirleri yönünden bir karşılaştırma da bu bölümde yer almaktadır. Ardından, tezde ulaşılan verileri içeren bir sonuç yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this paper, it is studied how appraisal has been involved in poems of el - Mutenebbi (303h-354h)a famous poet in Arabic Literature during Abbasids. In introduction, some information has been provided on the period when the Poet lived. Chapter one, contains general appraisal art in Arabic culture, poem cuiture of el - Mutenebbi, and his poetry. In chapter two, appraisals of the Poet have been discussed according to the persons they are addressed, these are appraisal Poems written for Sayfu'd Deule, kafur el Ihsidi, Bedr bin Ammar, Ebu'l-Asair, tbnul-Amid and Azudud Devle. In Chapter three, language and style characteristics of el-Mutenebbi have been examined. Also included in this chapter, a comparison between el-Mutenebbi and Ebu Tammam who is another appraisal poet with respect to appraisal poems. Following chapter three, there is a conclusion section containing data reached in this paper. C:\My Docuntems\Apocalypse 2 Belgderim\Bizim Dosyalar\YAZI\Abstract.doc 2506.99 15:04