Cisplatinin neden olduğu testis dokusu hasarına karşı infliksimab ve beyaz çayın etkileri
The effects of infliximab and white tea against cisplatin-induced testis tissue damage
- Tez No: 817710
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA MERCANTEPE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Histoloji ve Embriyoloji, Onkoloji, Nutrition and Dietetics, Histology and Embryology, Oncology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Cisplatin (Cis), kanser tedavisinde kullanılan önemli bir kemoterapötik ajandır. Cisplatine maruz kalan erkeklerde testis toksisitesi bildirilmiştir. Cisplatin kaynaklı testis toksisitesine oksidatif stres, inflamasyon, testosteron inhibisyonu ve apoptoz aracılık eder. Bu nedenle, bu çalışma sıçanlarda cisplatin kaynaklı testis toksisitesine karşı bir anti-TNF-α ajanı olan infliximabın (IFX) ve antioksidan, anti-apoptotik, anti-inflamatuar etkisi bilinen beyaz çayın (camellia sinensis) olası koruyucu rolünü değerlendirmek için yapıldı. Sıçanlar rastgele beş gruba ayrıldı: kontrol grubu, Cis (7 mg/kg) uygulama grubu, Cis (7 mg/kg) + inflixsimab (7 mg/kg) ile tedavi edilen grup, Cis+ Beyaz Çay ile tedavi edilen grup, Cis + Beyaz Çay + IFX ile tedavi edilen kombine grup. Mevcut çalışmada, cisplatin maruziyeti sperm sayısını azaltmıştır. Ek olarak, testiküler oksidatif stresi, inflamatuar ve apoptotik belirteçleri arttırdı. Histopatolojik çalışmalar biyokimyasal bulguları destekledi. İnfliximab ve/veya beyaz çay ile tedavi, testis mimarisinin restorasyonu, spermatogenezin korunması, oksidatif stres ve apoptozun baskılanmasıyla birlikte inflamatuar reaksiyonun modülasyonu ile doğrulanan cisplatin kaynaklı hasarı önemli ölçüde azalttı. Antioksidan, anti-inflamatuar ve anti-apoptotik etkileri sayesinde beyaz çayın ve infliximabın, testis dokusunu cisplatinin zararlı etkilerinden korumak için potansiyel bir terapötik seçenek olabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Cisplatin (Cis) is an important chemotherapeutic agent used in cancer treatment. Males exposed to Cisplatin were reported to exhibit testicular toxicity. Cisplatin-induced testicular toxicity is mediated by oxidative stress, inflammation, testosterone inhibition and apoptosis. Accordingly, this study was conducted to evaluate the potential protective roles of infliximab (IFX), which is an anti- TNF-α agent, and of white tea (camellia sinensis), which is known to possess antioxidant, anti-apoptotic, and anti-inflammatory effects, against cisplatin-induced testicular toxicity in rats. Rats were randomly assigned into five groups as follows: control group, Cisplatin (7 mg/kg) group, Cisplatin (7 mg/kg) + infliximab (7 mg/kg) treatment group, cisplatin + white tea (WT) treatment group, and Cisplatin+ WT+IFX combined treatment group. In the present study, cisplatin exposure reduced the sperm count. It also increased testicular oxidative stress as well as the levels of inflammatory and apoptotic markers. Histopathological assays supported the biochemical findings. Treatment with IFX and/or WT restored testicular histology, preserved spermatogenesis, suppressed oxidative stress and apoptosis, and significantly ameliorated cisplatin-induced damage. It was concluded that white tea and infliximab could potentially serve as therapeutic options for the protection of testicular tissue against the harmful effects of cisplatin.