Yaşlı bireylerde vücut kompozisyonu, denge ve düşmenin değerlendirilmesi
Evaluation of body composition balance and fall in elderly individuals
  1. Tez No: 817711
  2. Yazar: NAZLI GÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZELİHA ÖZLEM YÜRÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Gür N. Yaşlı Bireylerde Vücut Kompozisyonu, Denge ve Düşmenin Değerlendirilmesi, Başkent Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2023. Bu çalışmanın amacı; yaşlı bireylerde vücut kompozisyonunun, denge, düşme ve alt ekstremite kas kuvveti üzerindeki etkisinin incelenmesi idi. Çalışmaya 65-85 yaş arasında 92 birey (64 kadın, 28 erkek) dahil edildi. Bireylerin tanımlayıcı ve klinik özellikleri kaydedildi. Bireylerin bilişsel fonksiyonları, Standardize Mini Mental Durum Testi ile, fiziksel aktivite düzeyi ise Yaşlılar İçin Fiziksel Aktivite Ölçeği (PASE) ile değerlendirildi. Vücut kompozisyonunun belirlenmesi için vücut kütle indeksi (VKİ), bel-kalça çevresi oranı ve bacak (baldır) çevre ölçümü yapıldı. Berg Denge Ölçeği (BDÖ), Süreli Kalk ve Yürü Testi ve Tinetti Düşme Etkinlik Ölçeği denge ve düşmeyi değerlendirmek için kullanıldı. VKİ ve BDÖ Skoru arasında ters yönlü ve zayıf ilişki bulundu (-0,269, p0,05).
Özet (Çeviri)
Gür N. Evaluation of Body Composition, Balance and Fall in Older People. Baskent University, Institute of Health Sciences, Department of Physiotherapy and Rehabilitation, Master's Degree Thesis, Ankara, 2023. The aim of this study was to examine the effect of body composition on balance, fall and lower extremity muscle strength in elderly individuals. 92 individuals (64 female, 28 male) aged between 65-85 years were included in the study. Descriptive and clinical characteristics of the individuals were recorded. Cognitive functions of individuals were evaluated with the Standardized Mini-Mental State Test, and physical activity level was evaluated with the Physical Activity Scale for the Elderly (PASE). Body mass index (BMI), waist-hip circumference ratio and leg (calf) circumference were measured to determine body composition. Berg Balance Scale (BDI), Timed Up and Go Test, and Tinetti Fall Activity Scale were used to assess balance and falling. A negative and weak correlation was found between BMI and BDI Score (-0.269, p0.05).