Development of gene editing based applications for X-linked agammaglobulinemia
X'e bağlı agammaglobulinemi hastalığına yönelik gen düzenlenmesi tabanlı uygulamalar geliştirilmesi
  1. Tez No: 817722
  2. Yazar: MERVE GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZDEN HATIRNAZ NG, DR. ÖĞR. ÜYESİ YUK YIN NG
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Genetik, Moleküler Tıp, Biotechnology, Genetics, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medikal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
X'e Bağlı Agammaglobulinemi (XLA), öncelikle erkekleri etkileyen resesif bir hastalıktır. Tekrarlayan enfeksiyonlar, düşük B hücre seviyeleri ve agammaglobulinemi ile karakterizedir. Kesin bir tedavi bulunmamakla birlikte, semptomları kontrol altında tutmak için yaygın olarak immünoglobulin replasman tedavisi kullanılır. Ancak bu tedavi pahalı olabilir ve her zaman etkili olmayabilir. XLA vakalarının yaklaşık %85'ine Bruton Tyrosine Kinase (BTK) genindeki bir mutasyon neden olur. B hücre proliferasyonu, farklılaşması ve hayatta kalmasında BTK rol oynar, ayrıca birincil hümoral bağışıklık savunmasında yer alır. Bu çalışmada, BTK mutasyonu nedeniyle oluşan XLA için efektif, yenilikçi ve kişiye özel bir gen tedavisi geliştirilmesi amaçlandı. Buna bağlı olarak klinik bir varyantı 3T3 ve HEK293 hücrelerinde ''site directed mutagenesis'' ile yeniden oluşturulduktan sonra özgün üçüncü nesil prime editing CRISPR/Cas9 sistemi aracılığıyla değişim tamir edilerek temel bir tedavi uygulaması geliştirilmesi hedeflendi. Transfeksiyon etkinliği düşük olmasına rağmen CRISPR/Cas9 uygulanan hücrelerde küçük bir değişiklik tespit edilebildi. Bu tür nokta mutasyonlarının CRISPR aracılı düzeltilmesinin sadece semptomları iyileştiren standart tedavilerden ziyade kişinin yaşam süresini ve kalitesini artıracağı sonucuna varılabilmektedir. Ancak daha ileri çalışmalar ile bu yaklaşımın gelecekte kullanılacak potansiyel bir tedavi için uygun olup olmadığı değerlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
X-linked agammaglobulinemia (XLA) is a recessive disorder that primarily affects males. It is characterized by recurrent infections, low B-cell counts and agammaglobulinemia. Although there is no definitive cure, immunoglobulin replacement therapy is commonly used to control symptoms. However, this treatment can be expensive and not always effective. About 85% of XLA cases are caused by a mutation in the Bruton's tyrosine kinase (BTK) gene. BTK plays a role in B cell proliferation, differentiation and survival, and is also involved in primary humoral immune defense. The aim of this study was to develop an effective, innovative and personalized gene therapy for XLA caused by a BTK mutation. Accordingly, after mimicking a clinical variant in 3T3 and HEK293 cells with site-directed mutagenesis, it was aimed to develop a basic treatment application by repairing the created variant using the third-generation prime-editing CRISPR/Cas9 system specifically designed for the variant. Although the transfection efficiency was low, a slight change in the CRISPR/Cas9 applied cells were determined. It can be concluded that CRISPR-mediated correction of such point mutations may increase the life expectancy and quality of life of the individual, rather than standard treatments that only improve symptoms. However, further studies should evaluate whether this approach is suitable for a potential treatment to be used in the future.