İntrakraniyal kanama nedeniyle ameliyat olan hastaların fonksiyonel bağımsızlık düzeyleri ve depresif belirtilerinin yaşam kalitesi ile ilişkisi
The relationship between functional independence levels and depressive symptoms and quality of life in patients receiving surgery for intracranial hemorrhage
  1. Tez No: 817723
  2. Yazar: MELİKE KARATAĞ SEVİM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZAHİDE TUNÇBİLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırma, intrakraniyal kanama nedeniyle ameliyat olan hastaların fonksiyonel bağımsızlık düzeyleri ve depresif belirtilerinin yaşam kalitesi ile ilişkisini belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve ilişkisel tipte yapılmıştır. Araştırma Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Hacettepe Üniversitesi Erişkin Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahi Kliniği'nde Mayıs 2021- Aralık 2022 tarihleri arasında yürütülmüştür. Çalışmanın örneklemini Beyin ve Sinir Cerrahi Kliniklerinde takip edilen 91 hasta oluşturmuştur. Araştırma verilerinin toplanmasında“Tanıtıcı Bilgiler Formu”,“Nottingham Sağlık Profili”,“Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçeği”ve“Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği”kullanılmıştır. Hastalara klinik yatışının ilk günü“Tanıtıcı Bilgiler Formu”uygulanmış, taburcu olduktan bir ay sonra diğer üç ölçek uygulanmıştır. Hastaların, Nottingham Sağlık Profili birinci bölüm için ortalama puanı 294,76±147,21; Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçeği ortalama puanı 83,95±33,98; Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği depresyon boyutundan aldıkları ortalama puan 9,76±4,65 olarak bulunmuştur. Hastaların fonksiyonel bağımsızlık düzeylerinin artması ile yaşam kalitesi düzeyinin arttığı, depresyon düzeylerinin artması ile yaşam kalitesi düzeyinin azaldığı saptanmıştır. Araştırma sonuçları, yaşam kalitesi ile fonksiyonel bağımsızlık ve depresyon düzeylerinin ilişkili olduğunu gösterirken; cinsiyet, yaş ve kanamanın olduğu bölge ile yaşam kalitesinin ilişkili olmadığını göstermiştir. Araştırma sonuçları doğrultusunda, intrakraniyal kanama nedeniyle ameliyat olan hastalarda yaşam kalitesi düzeyini etkileyen fonksiyonel bağımsızlık düzeyi ve depresif belirtilerin değerlendirmesinin uzun vadede multidisipliner bir ekip tarafından yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in a descriptive and relational type in order to determine the relationship between functional independence levels and depressive symptoms of patients who underwent surgery for intracranial hemorrhage and quality of life. The study was carried out in Gülhane Training and Research Hospital and Hacettepe University Adult Hospital Brain and Neurosurgery Clinic between May 2021 and December 2022. The sample of the study consisted of 91 patients.“Descriptive Information Form”,“Nottingham Health Profile”,“Functional Independence Measure”and“Hospital Anxiety and Depression Scale”were used to collect data.“Introductory Information Form”was applied to the patients on the first day of their clinical hospitalization, and the other three scales were administered one month after discharge. The mean score of the patients for the first part of the Nottingham Health Profile was 294.76±147.21; Functional Independence Scale mean score was 83.95±33.98; The mean score they got from the depression dimension of the Hospital Anxiety and Depression Scale was found to be 9.76±4.65. It was determined that the quality of life increased with the increase in the level of functional independence of the patients, and the quality of life decreased with the increase in depression levels. Research results show that quality of life is related to functional independence and depression levels; showed that there was no correlation between gender, age, bleeding site and quality of life. In line with the results of the research, it is recommended that the evaluation of functional independence level and depressive symptoms affecting the quality of life in patients who underwent surgery for intracranial hemorrhage should be performed by a multidisciplinary team in the long term.