Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Hematoloji Polikliniğine 1 Ocak 2020-1 Ekim 2022 tarihleri arasında başvuran adölesan anemili hastaların retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of patients with adolescent Anemia admitted to the Pediatric Hematology Outpatient Clinic of Umraniye Education and Research Hospital between January 1 2020 and October 1 2022
- Tez No: 817721
- Danışmanlar: DR. SELİME AYDOĞDU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Anemi dünya genelinde önemli bir halk sağlığı sorunudur. Tüm yaş gruplarını etkilese de süt çocuğu ve adölesan yaş grubu daha büyük risk altındadır. Çocuklarda anemi etyolojisinde nütrisyonel anemi ve özellikle demir eksikliği anemisi sıklığı daha fazladır. Nütrisyonel eksikliklere bağlı anemilerde, en fazla hızlı büyüyen ve hücre yenilenmesi hızlı olan dokular etkilenmektedir. Bu sebeple de büyüme hızının yüksek olduğu çocukluktan genç erişkinliğe geçiş dönemi olan adölesan dönemde bu eksikliklere bağlı sorunlar önem kazanmaktadır. Biz bu çalışmada polikliniğimize başvuran adölesan hastalardaki anemi etyolojilerinin belirlenmesini ve daha nadir görülen anemilerin de tanısını ve sıklığını incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Hematolojisi Polikliniği'ne 1 Ocak 2020-1 Ekim 2022 tarihleri arasında başvuran ve anemi tanısı alan 548 hasta retrospektif olarak değerlendirildi. 9-18 yaş aralığı dışında olan ve anemi tanısı olmayan hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Bulgular: Hastaların 379'u (%69,2) kız, 169'u (%30,8) erkektir. Hastaların yaş ortalaması 13.8±2.5 idi. Hastaların 113'ü (%20,6) erken adölesan dönem, 435'i (%79,4) geç adölesan dönem yaş grubundaydı. Çalışmaya katılan tüm hastalar hemoglobin değerine göre sınıflandığında; Hb9 g/dL olanlar 401 hasta (%73,2) hafif derece anemik saptanmıştır. Hastalar anemi etyolojisine göre değerlendirildiğinde; 443'ünde (%80,8) eritrosit yapım bozukluğu, 37'sinde (%6,8) kanama ve kanama bozuklukları ve 68'inde (%12,4) hemoliz saptandı. Hastaların 219'unda (%40) mikrositer anemi, 220'sinde (%40,1) normositer anemi, 109'unda (%19,9) makrositer anemi görüldü. Hastaların çoğunluğunu nutrisyonel eksikliklere bağlı olarak gelişen anemiler oluşturmaktaydı. 301'inde (%54,9) demir eksikliği anemisi, 120'sinde (%21,9) vitamin B12 eksikliği anemisi, 94'ünde (%17,2) folat eksikliği anemisi, 8'inde (%1,5) çinko eksikliği saptandı. Hastaların polikliniğe başvuru şikayetlerine bakıldığında; 128 hastanın (%23,4) anemi ile ilgili şikâyet veya bulguları olmayıp başka bir nedenle alınan tetkiklerinde anemisi saptanarak tarafımıza yönlendirilmişti. Sonuç: Anemi, 12-18 yaş arası geç dönem adölesanlarda ve tüm adölesan yaş grubunda kızlarda daha sık görülmektedir. Her iki adölesan dönemde de anemi etyolojilerinden en sık eritrosit yapımında bozulmaya bağlı anemi görülmüştür. Tüm çocuklarda özellikle adölesanlarda en sık nütrisyonel anemi ve en çok da demir eksikliği anemisi görülmüştür. Anemi saptanan hastaların poliklinik başvuruları sıklıkla başka şikayetleri nedeniyle olmuş, anemi rastlantısal olarak saptanmıştır. Bu sebeple, adölesan hastalarda da tarama yapılması önemlidir.
Özet (Çeviri)
Objective: Anemia is a significant public health problem worldwide. Although it affects all age groups, infants and adolescents are at greater risk. Nutritional anemia, especially iron deficiency anemia, is more common in children as the etiology of anemia. In anemias related to nutritional deficiencies, tissues that undergo rapid growth and cell turnover are most affected. Therefore, the problems associated with these deficiencies become important during the transition from childhood to young adulthood, which is a period of high growth rate. In this study, our aim was to determine the etiology of anemia in adolescent patients presenting to our clinic and to examine the diagnosis and frequency of less common anemias. Materials and methods: A total of 548 patients who presented to the Pediatric Hematology Clinic of Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi (Ümraniye Training and Research Hospital) and were diagnosed with anemia between January 1, 2020, and October 1, 2022, were retrospectively evaluated. Patients who were outside the age range of 9-18 years and those without a diagnosis of anemia were not included in the study. Results: Patients were classified according to their hemoglobin levels, and 379 (69.2%) were female, while 169 (30.8%) were male. The average age of the patients was 13.8±2.5. Among the patients, 113 (20.6%) were in the early adolescence period, and 435 (79.4%) were in the late adolescence age group. When all participating patients were classified according to their hemoglobin levels, 48 patients (8.8%) had severe anemia with Hb < 7 g/dL, 99 patients (18.1%) had moderate anemia with Hb between 7-9 g/dL, and 401 patients (73.2%) were mildly anemic with Hb > 9 g/dL. Regarding the etiology of anemia, 443 patients (80.8%) had erythrocyte production disorders, 37 patients (6.8%) had bleeding and bleeding disorders, and 68 patients (12.4%) had hemolysis. Microcytic anemia was observed in 219 patients (40%), normocytic anemia in 220 patients (40.1%), and macrocytic anemia in 109 patients (19.9%). The majority of patients had anemia due to nutritional deficiencies. Among them, 301 (54.9%) had iron deficiency anemia, 120 (21.9%) had vitamin B12 deficiency anemia, 94 (17.2%) had folate deficiency anemia, and 8 (1.5%) had zinc deficiency. When the complaints of the patients applying to the polyclinic were examined; 128 patients (23.4%) did not have any complaints or findings related to anemia, but their anemia was detected during investigations for other reasons and they were referred to us. Conclusion: Anemia is more commonly observed in late adolescent individuals between the ages of 12-18, and among all adolescent age groups, it is more frequent in females. In both adolescent periods, anemia related to impaired erythrocyte production is the most common etiology. In all children, especially in adolescents, nutritional anemia, and particularly iron deficiency anemia, are the most frequently encountered types of anemia. The patients diagnosed with anemia often sought medical attention due to other complaints, and anemia was incidentally detected. Therefore, screening for anemia in adolescent patients is important.