Preeklampsi tanılı gebelerde maternal angiopoietin-like protein 2 (ANGPTL2) düzeylerinin incelenmesi
Examination of maternal angiopoietin-like 2 (ANGPTL2) levels in pregnant women wi̇th preeclampsi̇a
- Tez No: 817736
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK YÜCEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
Amaç: Bu araştırma preeklampsi tanılı gebeler ile sağlıklı gebelerde maternal kanda Angiopoietin-like protein 2 (ANGPTL2)'nin düzeyinin karşılaştırılmasıyla, preeklampsi etiyopatogenezinde ANGPTL2'nin rolünü araştırmak amacıyla planlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya vaka grubu olarak, T.C. Sağlık Bakanlığı Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı polikliniğine Nisan 2023- Temmuz 2023 tarihleri arasında başvuran 18-45 yaş arasındaki, klinik ve laboratuvar değerlendirme sonucu Amerikan Obstetri ve Jinekoloji Derneği (ACOG) tanı kriterleri ile preeklampsi tanısı konan, 28-34. gebelik haftasındaki kadınlar araştırma grubuna dahil edilmiştir. Örneklem hesabına uygun vaka grubu için sosyodemografik özellikleri ve sağlık geçmişi benzer gebe kadınlar kontrol grubu olarak araştırmaya dahil edilmiştir. Araştırma verileri prospektif olarak toplanmıştır. Araştırmaya katılan gebelerin tamamının maternal kanda ANGPTL2 düzeyi, tam kan sayımı, pıhtılaşma parametreleri, karaciğer fonksiyon testleri, gravide, parite, vücut kitle indeksi (VKİ), sistolik kan basıncı (SKB), diyastolik kan basıncı (DKB), gebelik haftası, doğum haftası, 1. ve 5. dakika Apgar skoru hesaplanmış ve karşılaştırılmıştır. Bulgular : Preeklampsi hastalarında ANGPTL2'nin serum düzeyi (0.88±0.78) ng/ml kontrol grubundan (0.91±0.48) ng/ml anlamlı farklılık göstermemiştir (p=0,881).
Özet (Çeviri)
Objective: This study was planned to investigate the role of ANGPTL2 in the etiopathogenesis of preeclampsia by comparing the levels of Angiopoietin-like protein 2 (ANGPTL2) in the maternal blood of pregnant women with a diagnosis of preeclampsia and healthy pregnant women. Materials and methods: As a case group, between the ages of 18-45, who applied to the T.C. Ministry of Health Başakşehir Çam and Sakura City Hospital Obstetrics and Gynecology Department outpatient clinic between April 2023 and July 2023, and were diagnosed with preeclampsia according to the diagnostic criteria of the American Society of Obstetrics and Gynecology (ACOG) as a result of clinical and laboratory evaluation, women at the 28-34. gestational week were included in the research group. For the case group suitable for the sample calculation, the control group with similar sociodemographic characteristics and health history was included in the study. Research data were collected prospectively. All pregnant women participating in the study ANGPTL2 level in maternal blood, complete blood count, coagulation parameters, liver function tests, gravity, parity, body mass index (BMI), systolic blood pressure (SBP), diastolic blood pressure (DBP), pregnancy week, week of birth, birth weight, 1st and 5th minute Apgar scores were calculated and compared. Results: The serum level of ANGPTL2 (0.88±0.78) ng/ml in preeclampsia patients did not differ significantly from the control group (0.91±0.48) ng/ml (p=0.881).