Preeklampsi olgularında periferik vasküler yetmezlik ,Ankle/Brakial basınç indeksi
In cases of preeclampsia peripheral vascular failure,Ankle/Brachial pressure index
- Tez No: 817737
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK YÜCEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Amaç: Preeklampsi tanısı alan gebeler ve normotansif gebelerde, periferik arter hastalığının tanısında kullanılan non- invazif bir test olan Ankle/Brakial Pressure İndeks hesaplanarak preeklampsiyi normotansif hastalardan ayırt etmesi ve şiddetli özellik gösteren preeklampsiyi ,şiddetli özellik göstermeyen preeklampsiden ayırt etmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntemler: Araştırmaya vaka grubu olarak,15 Ağustos 2022 – 15 Şubat 2023 tarihleri arasında T.C. Sağlık Bakanlığı Başakşehir Çam ve Sakura Şehir hastanesinde gebe ve acil polikliniklerine başvuran 20-40 yaş arasındaki, klinik ve laboratuvar değerlendirme sonucu ACOG (Amerikan Obstetri ve Jinekoloji Derneği) tanı kriterleri ile preeklampsi tanısı konan, 20-41. gebelik haftasındaki kadınlar çalışma grubuna dahil edilmiştir. Örneklem hesabına uygun kontrol grubu için sosyodemografik özellikleri ve sağlık geçmişi benzer gebelik süresince ve sonrasında hipertansiyon hastalığı olmayan normotansif gönüllü gebeler araştırmaya dahil edilmiştir. Araştırma verileri prospektif olarak toplanmıştır. Aterosklerozun erken teşhisi için çeşitli çalışmalar yapılıp kabul görmüş olan Ankle Brakial Pressure İndeks (ABPI) ölçümü elle şişirilebilen bir sfingomanometre ve el tipi akım doppler ultrasonografi yardımı ile bulunur. Her iki brakial arterin sistolik basınçları ölçümü yapılıp; alt ekstremitenin tibialis posterior arterinin sistolik basıncının, üst ekstremitede basıncı yüksek olan brakial arter sistolik kan basıncı değerine bölünmesi ile ABPI bulunur.
Özet (Çeviri)
Objective: It was aimed to differentiate preeclampsia from normotensive patients and severe preeclampsia from non severe preeclampsia by calculating the Ankle/ Brachial Pressure İndex, which is a non-invasive test used in the diagnosis of peripheral disease for pregnant women diagnosed with preeclampsia and normotensive pregnant women. Materials and methods: Patients who met the following criteria were included in the study as the case group. Women diagnosed with preeclampsia according to the ACOG (American Society of Obstetrics and Gynecology) diagnostic criteria as a result of clinical and laboratory evaluations, between the 20th and 41st weeks of gestation and between the ages of 20-40, who applied to the Ministry of Health Başakşehir Çam and Sakura City Hospital Pregnancy and Emergency Polyclinics between 15 August 2022 and 15 February 2023. For the control group suitable for the sample calculation, normotensive volunteer pregnant women with similar sociodemographic characteristics and health history, who did not have hypertension during and after pregnancy, were included in the study. Research data were collected prospectively. Ankle Brachial Pressure Index (ABPI) measurement, which has been accepted by various studies for the early diagnosis of atherosclerosis, is found with the help of a hand-inflated sphygmomanometer and hand-held flow doppler ultrasonography. The systolic pressures of both brachial arteries were measured; ABPI is found by dividing the systolic pressure of the tibialis posterior artery of the lower extremity by the systolic blood pressure of the brachial artery with high pressure in the upper extremity.