Kadının psikolojik gücünün aile işlevselliği ile olası ilişkisi
The possible relationship of women's psychological power and family functionality
- Tez No: 817735
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ALTUNTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Amaç: Bu çalışmada kadınlarımızın psikolojik güçleri ile aile içindeki işlevsel durum arasındaki ilişkinin saptanması amaçlanmıştır. Sağlıklı kadın sağlıklı toplum temasının aile yapısında ne kadar önemli olduğu vurgulanmak istenmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız gözlemsel, tanımlayıcı, kesitsel bir anket çalışmasıdır. 01.08.2022-31.08.2022 tarihleri arasında İstanbul Bağcılar Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Esenler Eğitim Aile Sağlığı Merkezi'ne başvuran ve dahil edilme kriterlerini karşılayan 238 kadın katılımcıdan oluşmaktadır. Çalışmamızda ''Sosyodemografik Bilgi Formu'', ''Kadın Psikolojik Güç Ölçeği'' ve ''Aile APGAR Ölçeği'' kullanılmıştır. Bulgular: Katılımcıların %19,8'i (n=67) 25 yaş ve altında, %35,3'i (n=120) 26-35 yaş arasında, %15,4'ü (n=52) 31-45 yaş arasında ve %29,3'ü (n=99) 45 yaş üzerindeydi. %59,7'si (n=142) evli, %17,6'sı (n=42) boşanmış, %22,7'si (n=54) ise bekardı. %31,5'i (n=75) çocuk sahibi değilken, %41,2'si (n=98) 1-2, %22,7'si (n=54) 3-4, %4,6'sı (n=11) ise 5 ve üzeri çocuğa sahipti. Okuryazar olmayanların oranı %2,5 (n=6), ilkokul ve ortaokul mezunlarının oranı %37 (n=88), lise mezunlarının oranı %30,7 (n=73), üniversite mezunlarının oranı %25,2 (n=60), lisansüstü mezunların oranı %4,6 (n=11) olarak bulundu. Aylık gelirleri incelendiğinde; %24'ünün (n=29) asgari ücretin altında, %58,7'sinin (n=71) asgari ücret kadar, %13,2'sinin (n=16) asgari ücretin 2 katı kadar, %4,1'inin (n=5) asgari ücretin 3 katı ve daha fazlası aylık kazanca sahip olduğu bulundu. Eve giren aylık gelirleri %12,6'sının (n=30) asgari ücretin altında, %39,9'unun (n=95) asgari ücret kadar, %31,9'unun (n=76) asgari ücretin 2 katı kadar, %15,5'inin (n=37) asgari ücretin 3 katı ve daha fazlası aylık gelire sahip olduğu görüldü. Kadın psikolojik güç ölçeği toplam puan ortanca değeri 114 (62-155) olarak saptandı. Ölçeğin alt boyutları değerlendirildiğinde; güçlülük/savunuculuk alt boyut ortanca değeri 56 (15-70), benlik kaygısı alt boyut ortanca değeri 25 (8-40), eğitime yaklaşım alt boyut ortanca değeri 11 (4-20), kısıtlayıcılık alt boyut ortanca değeri ise 21 (9-25) olarak saptandı. Aile APGAR Ölçeği puan ortanca değeri 6 (0-10) olarak saptandı. Puan toplamları ölçek sınıflamasına göre incelendiğinde; katılımcıların %45,4'ünün yüksek, %33,6'sının orta, %21'inin düşük düzeyde aile fonksiyonlarına sahip oldukları saptandı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective:In this study, it was aimed to determine the relationship between the psychological strength of our women and the functional status in the family.It is aimed to emphasize how important the theme of healthy women and healthy society is in the family structure. Materials and Methods: Our study is an observational, descriptive, cross-sectional survey study. It consists of 238 female participants who applied to Istanbul Bağcılar Health Application and Research Center Esenler Education Family Health Center between 01.08.2022 and 31.08.2022 and met the inclusion criteria. In our study,“Sociodemographic Information Form”,“Women's Psychological Power Scale”and“Family APGAR Scale”were used. Results:19.8% (n=67) of the participants are aged 25 and under, 35.3% (n=120) are between the ages of 26-35, 15.4% (n=52) are between the ages of 31-45 and 29.3% (n=99) were over 45 years old. 59.7% (n=142) were married, 17.6% (n=42) were divorced, and 22.7% (n=54) were single. 31.5% (n=75) did not have children, 41.2% (n=98) 1-2, 22.7% (n=54) 3-4, 4.6%' while (n=11) had 5 or more children. The rate of illiterate people is 2.5% (n=6), the rate of primary and secondary school graduates is 37% (n=88), the rate of high school graduates is 30.7% (n=73), the rate of university graduates is 25.2% (n=60) ), the rate of postgraduate graduates was found to be 4.6% (n=11). When their monthly income is examined; 24% (n=29) are below the minimum wage, 58.7% (n=71) are as much as the minimum wage, 13.2% (n=16) are 2 times the minimum wage, 4.1% It was found that the respondents (n=5) had a monthly income of 3 times or more than the minimum wage. 12.6% (n=30) of their monthly incomes are below the minimum wage, 39.9% (n=95) as much as the minimum wage, 31.9% (n=76) twice the minimum wage. It was observed that 15.5% (n=37) of them had monthly income of 3 times or more than the minimum wage. The median total score of the female psychological power scale was 114 (62-155). When the sub-dimensions of the scale are evaluated; The median value for the strength/advocacy sub-dimension was 56 (15-70), the median value for the self-concern sub-dimension was 25 (8-40), the median value for the approach to education sub-dimension was 11 (4-20), and the median value for the restraint sub-dimension was 21 (9- 25) was found. The median score of the Family APGAR Scale was found to be 6 (0-10). When the total score is analyzed according to the scale classification; It was determined that 45.4% of the participants had high, 33.6% had moderate and 21% had low level of family functions. When the correlation between the sub-dimensions of CPRS and the Family APGAR Scale was evaluated, it was found that as the psychological strength of the woman increased, family functionality increased.