Characterization of BZT and BCZT ceramics with critical phase points for new generation electrocaloric based cooling devices
Yeni nesil elektrokalorik esaslı soğutma cihazları için kritik faz noktalarına sahip BZT ve BCZT seramiklerinin karakterizasyonu
  1. Tez No: 817750
  2. Yazar: TUBANUR AVCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EBRU MENŞUR ALKOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Seramik Mühendisliği, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences, Ceramic Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tez çalışmasında yüksek polarizasyon yönüne sahip kritik faz noktalarında Ba(ZrxTi1-x)O3 (x=0.15 & x=0.20) [BZT] ve (1-x) Ba(Zr0.2Ti0.8)O3-x(Ba0.7Ca0.3)TiO3 (x=0.32 & x=0.50), (1-x)Ba(Zr0.15Ti0.85)O3–x(Ba0.8Ca0.2)TiO3 (x=0.20)[BCZT] kompozisyonlu seramikler, katı hal kalsinasyonu ile sentezlenip, kuru pres yöntemi ile üretilmiştir.Üretilen seramiklerin yapısal, elektriksel ve elektrokalorik özellikleri incelenmiştir. Bu çalışmada gelecek vaat eden çevre dostu katı hal soğutma tekniklerinden biri olan elektrokalorik etki [ECE] temel alınmıştır ve polarizasyon sayısının ECE üzerindeki etkisi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, Ba(ZrxTi1-x)O3 (x=0.15 & x=0.20) [BZT], and (1-x) Ba(Zr0.2Ti0.8)O3-x(Ba0.7Ca0.3)TiO3 (x=0.32 & x=0.50), (1-x)Ba(Zr0.15Ti0.85)O3–x(Ba0.8Ca0.2)TiO3 (x=0.20)[BCZT] composition ceramics at critical phase points with high polarization direction were synthesized by solid state calcination and produced by dry pressing method. The structural, electrical, and electrocaloric properties of the produced ceramics were investigated. In this study, the electrocaloric effect [ECE], which is one of the promising environmentally friendly solid-state cooling techniques, is based and the effect of polarization number on ECE was investigated.